Nga cilat vise shqiptare vinin 39 kryeministrat shqiptarë të Perandorisë Osmane?

Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë kohore prej vjetësh në 500 vite sa qeverisi kjo perandori. Kryeministrat shqiptarë i dhanë osmanëve...

195 vjet nga vdekja e Ali Pashë Tepelenes

Sot bëhen 195 vjet që nga vdekja e sunduesit dhe feudalit më të fuqishëm të Shqipërisë së Mesme dhe Jugore, Ali Pashë Tepelena, i...

Kur ushtarët Holandez veshën rroba të ushtarëve Osmanlij

Spanja kishte vendosur te sulmoj Holanden, kur Holandezet kuptuan, ushtaret Holandez veshen rroba te ushtareve Osmanlij dhe kur ushtria Spanjolle pane ushtaret me rroba...

A e dini pse Shqiptarët u bëheshin Musliman?!

Ja se ç'thotë William Martin Lake ,Londer 1835 "Shqiptaret behesh mysliman, sepse kjo fe pajtohej me natyren e tyre dhe nuk toleronte ,peruljen ,martirizimin,servilizmin,dhe ofendimin. " "Udhetime...

Historiani Dülffer: "Ndarja e Evropës nuk është kapërcyer ende"

70 vjet më parë Roosevelt, Churchill dhe Stalin ndanë Evropën në Jaltë. Sot Putin vijon me politikën e pushtetit të Stalinit, thotë historiani nga...

Dorëshkrimi më i vjetër i diktuar nga një sahabij (FOTO)

Dorëshkrimi më i vjetër që një sahabij e ka shkruar (diktuar) dhe i cili është ruajtur deri tani është papirusi PERF nr. 555. Është...

Merjem Astrolabi, shkencëtarja muslimane e cila përsosi astrolabin!

Në Haleb, në Sirinë veriore, në kohën e Abasidëve, në shekullin e dhjetë, ka jetuar një muslimane gjeniale e cila quheshe Merjem El-Astrolabi. Ishte...

Lev Tolstoi: “Kërkoj të më konsideroni musliman”

Lev Tolstoi: "Kërkoj të më konsideroni musliman" Bota bëri ç'ka deshi, duke lejuar kishat të zhvillojë shpjegimet e saj mbi kuptimin e jetës. Bota e...

MBAJTJEN E KONGRESIT TË MANASTIRIT E FINANCOI SULLTANI

Edhe pse alfabeti i Stambollit, si alternativ e alfabetit arab për shkrimin e shqipes, u përhap në të gjithë trevat shqiptare dhe u pranua...

A more avdes? – Histori e vërtetë shqiptare!

Ka pak kohë që kam dashur ta tregoj këtë histori të vërtetë. Historinë që po ju tregoj e kam dëgjuar nga një burrë i...

Na ndiqni

169,404NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...