Tuesday, March 21, 2023

BASHKËSHORTJA JUAJ ËSHTË E GJITHË BOTA PËR TY

0
Kur të martohesh, nuk merr vetëm grua, por e merr gjithë botën. Prej këtij momenti e tutje, ajo çdo ditë do të jetë partneri...

Ambasadori amerikan Arvizu flet për Kandidatin presidencial: Nanon s’e duan se nuk e kontrollojnë...

0
Për ambasadorin amerikan, Aleksandër Arvizu, Ismail Kadare është i painteresuar për Presidencën, Jozefina Topalli, kandidaturë partiake dhe Fatos Nano, kandidati më pak i kontrollueshëm....

Nje Kuran i vjetër që 1200 u gjet në një xhami në Turqi

0
Nje Kur’an i shkruar me dore u zbulua ne nje xhami te vjeter ne Bodrum. Yüksel Kılınçarslan, imami i xhamisë së Tepeçikut, e cila...

Ja njerëzit tek të cilët është shpresa e umetit…

0
Kafur Ahshejdiu dhe shoku i tij shin skllevër të zi. Në kohën kur Katai ibën Tuluni ishte guvernator i Egjiptit i sollën në treg...

THASHETHEMET DHE PROPAGANDAT NË KOHË KRIZASH

0
  Pyetja: Disa autorë, e në veçanti nga ata që frekuentojnë internetin, kanë bërë shprehi që të publikojnë lajme të pakonfirmuara, gjë që për...

Mësoni si të menaxhoni paranë

0
Me mbi 35 për qind të papunësisë në mbi 1.8 milionë banorë, sa vlerësohet t’i ketë Kosova, ka pak informacione mbi menaxhimin e parasë...

Jeta e fshehtë e adoleshenteve amerikane dhe rrjetet sociale

0
Përfshirja gjithnjë e më e madhe në trendet online, si fotot nudo dhe dërgimi i mesazheve me përmbajtje seksuale të vajzave adoleshente, po shqetëson...

Eksperimenti i demokracisë në Libi nis nga zeroja

0
Mëse 40 vjet populli i Libisë jetoi nën diktaturën e regjimit të Moammar Gaddafi-t. Tashmë vendi po ndërmerr hapat e parë drejt demokracisë. Por...

Si u kthye teknologjia kundër të vërtetës (II)

0
Nga Katharine Viner, The Guardian (…Vijon nga numri i kaluar) Hossein Derakhshan, blogeri iranian i cili ishte burgosur në Teheran për shkak të aktivitetit të tij...

Shteti turbofolk i Thaçit dhe i 40 hajdutëve

0
Shteti i Kosovës, përkatësisht Qeveria, në diplomaci është inferiore në qasjen ndaj shteteve tjera, sidomos kur është fjala te gjeopolitika dhe gjeostrategjia. Kjo diplomaci...