Projekti me emrin “ISIS”: fashizmi i veshur me petkun e Islamit

Faktoret qe ndihmuan ne ngritjen e ISIS-it dhe shtimin e rradheve te tij. Nga Mohamed Ghilan Doktorant i shkencave neurologjike në Universitetin e Viktorias, Kanada, dhe...

Si e humbi në të vërtetë Perëndimi Zotin: një teori e re mbi shekullarizimin

Teza sekulariste pretendon se entuziasmi fetar në perëndim ka pasur kulmin e tij në Mesjetë dhe pas kësaj periudhe ka nisur rënia e tij. Deri...

Të mësojmë nga Bill Gates

Fondacioni Bill & Melinda Gates shpenzon më shumë para çdo vit në ndihmat për zhvillim sesa shumica e qeverive të pasura. Çdokush – nga...

Populli libian jetonte mirë në kohën e Gaddafit. Ç’ndodhi vallë ?!

Libia deri në vitin 1969, udhëhiqej nga mbreti Idriz. Ai përmbyset më 1968, me një puç ushtarak nga koloneli MuammarGaddafi. Idrizi, që ishte një njeri...

A është holokausti gjenocidi më i madh në histori?

Po shikoja statistikat demografike të Argjentinës dhe aty thuhet se 17% te Argentinasve kane gjurmë indiano-amerikane në kodin gjenetik. Mirëpo kur flet dikush pë...

Le të marrim disa këshilla nga shahisti Garry Kasparov

Garry Kasparov ka qenë lojtari më i mirë i shahut për një periudhë 20 vjeçare. I trajnuar në Bashkimin Sovjetik, ai është bërë trajner...

Turma është “e mençur” apo “budallaqe”?

Një grup personash arrin më mirë se një individ i vetëm, në detyrën e reagimit ndaj një dyshimi, apo zgjidhjen e një problemi. Ose...

Përpara se të instalohet Rendi i Ri Botëror, do të ndryshojë sistemi aktual

Analizë nga kolumnisti dhe autori turk, Nedret Ersanel, në lidhje me sistemin aktual, rendin e ri botëror dhe zhvillimet më të rëndësishme të fundvitit...

“Fondacioni i Soros, pjesë e grushtit të shtetit më 21 Janar

Kryetari i AK, Kreshnik Spahiu tha sonte se fondacioni Soros ka qenë pjesë e grushtit të shtetit më 21 janar të vitit 2011, ku...

Mbi debatin rreth deklarimit të Rexhep Qosjes mbi “këmbimin e territoreve – Sulejman Abazi

. Një miku im në statusin e tij sjell një sentencë interesante: “Moralistë janë njerëz që veten kruajnë, ku ju kruhet të tjerëve.”. (Samuel Beckett,...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...