Turqia, së shpejti edhe qendër e sistemit bankar islamik

Sistemi bankar islamik, i njohur ndryshe edhe si sistemi i bankave me pjesëmarrje, formon një nga etapat e rëndësishme në rrugën e Stambollit për...

Mrekullia sociale në sistemin e zekatit

Xhasim El-mutava Thotë Zoti i madhëruar në Kuran:"Lëmosha e zeqatit është vetëm për të varfrit, për nevojtarët, për ata që janë ngarkuar me mbledhjen dhe...

Mrekullia sociale në ndalimin e kamatës

Xhasim El-mutava Thotë Zoti në Kuranin famëlartë:"Ata që marrin fajde, do të ringjallen (në Ditën e Gjykimit) si ai që djalli e ka çmendur me...

O ti i cili punon me kamatë.. Lexoje këtë hadith !

Makina me kamatë 🏡 Shtëpia me kamatë 💡 Mobiljet me kamatë 🔖 Martesa me kamatë Allahut i kërkojmë ndihmë.... Kanë vazhduar njerzit të punojnë me kamatë sikur të ishte...

Dallimet mes kapitalizmit dhe sistemit ekonomik islam

Dallimet mes kapitalizmit dhe sistemit ekonomik islam Parashtrojmë pyetje se, a thua vallë, a ka dallim mes kapitalizmit dhe sistemit ekonomik islam? Në fakt, të...

“Katastrofa e kamatës”, ekonomia islame alternativë?!

Sistemi kapitalist në kolaps, Islami shihet si zgjidhja më e mirë!  Mr. Ejup Haziri Kolapsi amerikan Kriza ekonomike që ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me...

A dallojnë bankat islame nga bankat konvencionale?

Shoqëria islame si çdo shoqëri tjetër ka nevojë për ndërmjetësues financiar, mirëpo principet e bazuara në Sheriat nuk e lejojnë një shoqëri islame të...

Financat Islame

Nga Loretta Napoleoni 26/04/08 -- -- Financat Islame është bërë një sektor me rritje shumë të shpejtë dhe dinamik në financat globale. Çdo model nga...

Pas vendimit të FED, rritet çmimi i naftës bruto

Ministri i Naftës së Katarit, Muhammed bin Salih es-Sade, në një deklaratë të bërë ditën e djeshme tha se vendet e OPEC do të...

Ekonomia islame dhe ekonomia socialiste

Dr. Islam Hasani Ç’është socializmi? Sipas fjalorit Collins, “socializmi është një teori apo sistem ekonomik, në të cilin mjetet e prodhimit, shpërndarjes dhe këmbimit janë...

Na ndiqni

169,404NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...