Dilema e verës: të bartim çorape apo jo

Disa nga pyetjet që gati të gjithë ia bëjmë vetes me ardhjen e nxehtësisë është nëse çorapet mbrojnë këmbët tona gjatë kësaj stine ose...

Studim: Bletët mund të njohin fytyrat e njeriut

Shkencëtarja franceze Aurore Avargues-Weber, me studimin ka zbuluar se bletët të cilët kanë trurin sa “një kokë gjilpëre” njohin fytyrën e njeriut, fitoi çmimin...

Merjem Astrolabi, shkencëtarja muslimane e cila përsosi astrolabin

Në Haleb, në Sirinë veriore, në kohën e Abasidëve, në shekullin e dhjetë, ka jetuar një muslimane gjeniale e cila quheshe Merjem El-Astrolabi. Ishte...

Skena e krimit dhe imazhet 3D

Policia dhe organet e hetimit shpesh varen tek rikrijimi i skenës së krimit për të kuptuar më mirë zhvillimin e ngjarjes. Një institut në...

Çfarë thotë për ju gjatësia e gishtave?

Personat me gishtin afër të voglit (gishti i unazës) më të shkurtër nga gishti tregues, e kanë më të theksuar vetëbesimin, janë krenarë dhe...

Akademikët pohojnë se fëmijët lindin si besimtar në Zotin!

Fëmijët janë 'besimtarë të lindur" në Zotin dhe nuk kanë nevojë për indoktrinim(mësim të ideve fetare) fetar, sipas nje akademiku.  Dr. Barrett thotë: "...

Çfarë i ndodh trupit tonë kur ne e përdorim telefonin para se të flemë?

Dan Siegel, profesor i psikiatrisë në shkollën e mjekësisë UCLA ka studiuar se si përdorimi i celularit para se të biesh për të fjetur...

10 sëmundjet më vdekjeprurëse në botë

Sëmundje të ndryshme e kanë shoqëruar njerëzimin që nga fillimet e tij e deri në ditët tona. Shumë prej tyre janë vënë nën kontroll,...

Zhvillimi i neuroneve fshin kujtimet e fëmijërisë

Prodhimi intensiv i neuroneve në vitet e para të jetës është arsyeja pse me vështirësi i rikujtojmë gjërat nga fëmijëria më e hershme, kanë...

Pse i duam pjeshkat?

Pjeshkat janë kultivuar për shekuj me radhë. Të dhënat tregojnë se ato kanë filluar të kultivohen në Kinë, ku janë bërë simbol i pavdekësisë...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...