Çka thoshte CIA për politikën paqësore të Rugovës në vitet e ’90-ta

Shërbimi sekret amerikan, CIA, ditë më parë ka publikuar dokumente të përmbledhura në rreth 13 milionë faqe, të cilat më parë kishin qenë të...

Hafizi shehid nga Tetova, Sherif ef. Sherifi (1860 – 1913)

Është njëri nga shehidët e Luftërave Ballkanike, i cili me armë në dorë iu kundërvu armikut për ta shpëtuar atdheun nga gllabërimi i agresorit...

Letër e hapur Ramush Haradinajt … Adem Grabovci

Ndërtimi i shtetit, demokracia dhe interesi publik janë sinonime sublime të çdo qytetari të Republikës së Kosovës. Jemi në fazën e njohjeve të fuqishme...

Albert Moshador: Islamin nuk mund ta ndalim as me bomba atomike e raketa

Albert Moshador thote Kushedi? Ndoshta kthehet ajo ditë kur shtetet e perendimit do të jenë të kërcënuara nga muslimanët që do të zbresin nga qielli...

Pёrpjekja misionare e amerikanёve nё Parandorinё Osmane

Më 1839 sulltani shpalli Reformat e Tanzimatit, të cilat përfaqësojnë një përpjekje të dëshpëruar për ta riorganizuar dhe për ta bërë më efikas shtetin...

Xhamitë e Tiranës

Tirana e periudhës osmane është quajtur qytet i selvive dhe i minareve, pasi ato ishin të shumta dhe zotëronin lartësitë. Duket se paraardhësit tanë...

Letra e nënoficerit Mualim Hasan Et’hem për Nënën – Beteja e Çanakalasë

Nëna ime e nderuar! O nënë e famshme turke, krenare që ke lindur katër ushtarë! Letrën tënde plot këshilla e porosi e mora ndërsa po rija...

Si u themelua qyteti islam i Elbasanit?

Sulltan Mehmetit II (Muhamed el-Fatih), pas betejave të fituara nga ushtria e tij, në ekspeditën ushtarake në Ballkanin Perëndimor, vendosi që: Në pranverën e...

Elbasani, qyteti i 100 minareve

Historia shekullore e xhamive, ku dhe sot falen me mijëra besimtarë Dikur, pa frikë Elbasani mund të quhej qyteti i poetëve dhe minareve. Rreth 100...

Ti jeton prej ksaj Fjale (merr rrogë), unë vdes për këtë Fjalë!

Ti jeton prej ksaj Fjale (merr rrogë), unë vdes për këtë Fjalë! Gjatë gjykimit të Sejid Kutbit Allahu e pastë mëshiruar i kërkon gjykatësi që...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...