Saturday, August 13, 2022

Varreza nënujore e armëve kimike helmon Balltikun

0
Armët kimike të fundosura pas Luftës së Dytë Botërore në Detin Balltik, shkaktojnë ndryshime gjenetike tek peshku, pohojnë shkencëtarët nga Polonia. Ata njoftojnë se...

Gjermania ndërtoi kampe azilantësh, pak kohë para se të fillonte shpërngulja e kosovarëve.

0
Gjermania ndërtoi kampe azilantësh, pak kohë para se të fillonte shpërngulja e kosovarëve. Qytetar shqiptar që jetojnë në territorin e Hamburgut, dërgojnë fotografi dhe...

Mjekët i thanë të abortonte pasi fetusi ishte pa jetë, fëmija mbush vitin e...

0
Fëmija që shihni në foto, ka mbushur ditëlindjen e tij të parë. Ai tashmë është një djalë i shëndetshëm. Nënës së tij 34­vjeçare i...

25 vendet më të varfra në botë!

0
Indeksi i varfërisë përfshin papunësinë dhe inflacionin e një vendi, për të vlerësuar kushtet në terren. Ueb-faqja amerikane për biznes dhe teknologji Business Insider...

Dijetari mysliman e zbuloi Amerikën, 500 vite para Kristofor Kolombos?

0
Ndonëse në “historinë zyrtare” për shekuj me radhë thuhet se Kristofor Kolombo ishte personi i parë që zbuloi Amerikën, në mediat botërore qarkullon një...

Përse në malin Athos nuk lejohen të shkelin femrat?

0
Greqi – Gadishulli ka një sipërfaqe 335 kilometra katrorë dhe mund të jetë hapësira më e madhe në botë, ku nuk lejohet që të...

Çka thoshte CIA për politikën paqësore të Rugovës në vitet e ’90-ta

0
Shërbimi sekret amerikan, CIA, ditë më parë ka publikuar dokumente të përmbledhura në rreth 13 milionë faqe, të cilat më parë kishin qenë të...

Imeraj: Serbët falsifikuan shkrimet për Manastirin e Deçanit (Dokumente)

0
Hulumtuesi i pavarur shkencor në Institutin e Historisë në Prishtinë, Mr. Shkodran Imeraj vlerëson se Krisobula e Manastirit të Deçanit e vitit 1330, është...

Mulla Haxhi Zeka (1832-1902) "Kur të rritet ky djal ka me ba namin, Shtatë...

0
Mulla Haxhi Zeka (1832-1902) "Kur të rritet ky djal ka me ba namin, Shtatë kralat kanë me ja ni zanin…" Myderriz, Mulla Haxhi Zeka është shembull...

Lufta psikologjike e Dijetarit, e cila mposhti ushtrinë Franke (në kohën e Kryqëzatave)

0
Lufta psikologjike e Dijetarit, e cila mposhti ushtrinë Franke (në kohën e Kryqëzatave) Njëri prej shembujve më të spikatur të pjesëmarrjes së dijetarëve musliman në...