Saturday, August 13, 2022

Dima: Prapaskenat e mbështetjës së Francës ndaj Milosheviqit kundër Kosovës

0
Kam ndjenja të fuqishme ndaj serbëve, madje edhe atëherë kur thonë se kanë karakter të rëndë. Miterani derisa ishte gjallë ka thënë se nuk...

Erdoğan kritikon Nobelin, japin çmime vetëm me porosi

0
Presidenti Erdoğan ka pohuar ndër të tjera se: "Po ndodhin zhvillime të çuditshme. Del njëri e flet për refugjatët e thotë ja 'ne' do...

Ilir Meta fton Izraelin të eksplorojë Shqipërinë

0
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë sot në ceremoninë e organizuar me rastin e 67-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së shtetit të Izraelit....

Shëmtia që mund të shkaktoj celulari

0
Për shumicën prej nesh, jeta është e vështirë të mendohet pa një telefon celular. Telefonat celularë janë të pranishëm gjithandej. Por a ekziston mundësia...

"Rifeudalizimi i botës" Jean Ziegler

0
Jean Ziegler: "Një fëmij që sot vdes nga uria, ai është i mbytur." Sociologu zvicran dhe raportuesi i Kombeve te bashkuara për te drejtën...

Çështja Islame e popullit Moro në Filipine!

0
Populli Moro, ne Arqipelagun Malajzian! U quajt 'Moro' nga Spanjollet të cilët kur 'zbuluan' Filipinet, u tmerruan kur gjeten Musliman edhe në Azi,...

Drezden 1945 – luftë totale në luftë

0
Drezdeni pandehte se ishte i sigurt, besonte se mburojë kishte estetikën e veçantë arkitektonike. Por qyteti pagoi një çmim barbar për luftën e Hitlerit...

Izraeli i kërkon Google dhe YouTube Censurimin e videove ku shfaqen krimet e tyre...

0
Zëvendës ministri i jashtëm i Izraelit Tzipi Hotovely u takua me përfaqësuesit e YouTube dhe Google për të diskutuar mënyrat për të bashkëpunuar në...

Pse Afrikës i duhet ende energjia fosile

0
Aktivistët e mjedisit parapëlqejnë të këmbëngulin se Afrika duhet të plotësojë nevojat e veta me energji përmes paneleve diellore dhe turbinave të erës. Por...