“Do të hetohet si dhe ç’ka është ndërtuar në projektin ‘Shkupi 2014′”

0
“Komuna Qendër po bën revizion komplet dhe kontrolle në disa objekte dhe përmendore nga projekti “Shkupi 2014”, para se gjithash “Nënë Tereza”, “Shtëpia e...

Borisov: Korridori 8 është prioritet i Bullgarisë në rajon

0
“Korridori 8 është prioriteti ynë. Ai është me rëndësi jetësore për rajonin tonë”, deklaroi sot kryeministri bullgar, Bojko Borisov, në fillim të seancës së...

Hasan Asani, kryetar i ri i Gjykatës Themelore në Tetovë

0
Hasan Asani është kryetar i ri i Gjykatës Themelore në Tetovë. Sipas Alsat-M, në garë ishin 7 kandidatë, derisa Enver Bexheti paraprakisht tërhoqi kandidaturën. Asani...

Qeveria e Maqedonisë ka së paku 120 ”ushtarë” të marrëdhënieve me publikun (Foto)

0
I mbani mend kritikat e LSDM-së kur ishte në opozitë lidhur me të punësuarit për promovim në Qeverinë e kaluar të Maqedonisë që udhëhiqej...

Kroacia përkrah integrimin euroatlantik të Maqedonisë

0
"Jemi të gatshëm të ndihmojmë përmes këshillave tona që të zbatojnë reformat, të forcojnë stabilitetin dhe të ofrojmë ndihmën tonë në procesin e integrimit...

Ligji për gjuhët përplas mazhorancën dhe opozitën në Maqedoni

0
Edhe pas propozimit të amendamenteve, VMRO-DPMNE-ja vazhdon të akuzojë shumicën parlamentare se po sjell ligj i cili Maqedoninë e bën dygjuhësore. Sipas partisë së Nikolla...

Sot shënohet Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

0
Me rastin e 22 nëntorit, Kongresit të Manastirit dhe Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe do të organizohen një sërë aktivitetesh për të përkujtuar...

Meta flet nga Maqedonia për raportin e tij me Ramën

0
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta theksoi se raportet që ka me Edi Ramën nuk kanë asnjë ndikim tek sjellja e tij si kryetar i...

Hahn: Maqedonia ta bëjë edhe kilometrin e fundit

0
Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka kërkuar nga zyrtarët e Maqedonisë që të zbatojnë reformat e domosdoshme për marrjen e një...

Saiti: Deri në vitin 2050 në Maqedoni, persona të moshuar do të jenë 33...

0
Sipas parashikimeve të Kombeve të Bashkuara deri në vitin 2050 në Maqedoni të moshuar do të jenë 33 për qind e popullatës. Në vitin 2008,...