Kujdes: Po afrohen muajt kur vriten, arrestohen dhe rrihen shqiptarët në Maqedoni

0
Po përfundon muaji shkurt dhe së shpejti do të fillojë muaji mars. Pasojnë muaji prill dhe maj. Në vitin 2001 këto ishin muaj që...

Ja cilët janë bashkëpunëtorët e FETO-s nga Maqedonia

0
Agjencia e lajmeve “Anadolu Agency” ka publikuar një tekst në të cilin shkruan për influencën e, ashtu siç e quan ajo, organizatës terroriste Fetullahçı...

Banori i Hasanbegut edhe pse me dëme të mëdha pajtohet me caktimin e Zotit

0
Koha Islame edhe njëher ishte në lagjen e Hasanbegut ku pa prej së afërmi dëmet e shkaktuara nga vërshimet që ndodhën javën e kaluar....

Nxënësit kërkojnë të hiqet testimi ekstern

0
Nxënësit e shkollave të mesme të Maqedonisë thonë se shpresojnë që këtë fundvit nuk do t’i nënshtrohen testimit ekstern (i jashtëm), i cili, sipas...

Kriza e refugjatëve mund ta përshpejtoje procesin euro integrues të Maqedonisë?

0
Po shpërndahen zëra për krizën politike nga rritja e frikës tek një pjesë e opinionit të Maqedonisë se Evropa përsëri është e përgatitur për...

Biskota me Kimikate nga Serbia – Ballkani në Alarm

0
Një sasi e konsiderueshme biskotash të ëmbla dhe të kripura nga Serbia janë bllokuar në kufirin kroat, njofton Qendra e Alarmit e Komisionit Evropian. Nga...

Ngjarjet më të rëndësishme që karakterizuan Shqipërinë dhe Maqedoninë gjatë 2017-tës

0
Shqipëri 18 shkurt: Opozita në Shqipëri e udhëhequr nga Partia Demokratike e Shqipërisë filloi një protestë në Tiranë, protestë kjo cila vazhdoi për 3 muaj...

Ministri i Mbrojtjes Jolevski, në vizitë zyrtare në SHBA

0
Ministri i Mbrojtjes, Zoran Jolevski, shefi i shtabit të Armatës së RM-së, gjeneral-nënkolonel Metodij Veliçkovski dhe delegacioni nga Ministria e Mbrojtjes dhe Armata nga...

Shqiptarët e rastit "MONSTRA" të pafajshëm gjenden në burg, si fajtor dyshohet funksionari i...

0
Një dëshmi tronditëse publikohet për rastin famëkeq “Monstra”, ku 6 maqedonas u vranë, para tre viteve në liqenin e Smilkovcit, 10 km në largësi...

I mbijetuari i tragjedisë, mbi 23 vjet në kërkim të drejtësisë

0
Fatkeqësi, rrezik për jetën dhe 23 vite zvarritje nëpër gjykatat e Maqedonisë për të kërkuar drejtësinë. Kjo është historia e Islam Dikës nga fshati...