Sunday, November 27, 2022

Pesticidet bujqësore po e ulin inteligjencen e fëmijëve

0
Nëse jeni duke pritur një fëmijë ose duke menduar të filloni një familje së shpejti, ndoshta keni lexuar se si t’i jepni fëmijës fillimin...

Përse bebet e thithin gishtin

0
Thithja e gishtit është dicka që fëmijët e bejnë shumë shpesh por për prindërit kjo kthehet në një shqetësim. Përse? Kryesisht sepse ju duket...

Çfarë duhet të hajë një fëmijë 1 vjeç gjatë gjithë ditës?

0
Ushqimi i përditshëm është problem për të gjithë por sidomos për të vegjlit. Më poshtë, dietologia Blerina Bomba tregon shembullin e një dite të...

Ushtrimet në shtatzëni, kur duhet t’i bëni dhe kur t’i ndërprisni

0
Cilat janë përparësitë e të ushtruarit në shtatëzani? Të qëndroni në kondicion të mirë është njëri ndër kushtet për të patur një shtatëzani pa...

Spitalet në Kosovë nuk furnizohen me barna as 70 për qind

0
Zyra për informim në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK) ka konfirmuar për gazetën “Zëri” se furnizimi me barna nga lista esenciale...

Kur mund ta ushqeni fëmijën me produkte të bylmetit

0
Disa beba fillojnë të provojnë produktet e bulmetit si për shembull kosin dhe djathin nga muaji i 6 nëse deri në atë kohë janë...

Mishi i përpunuar shkakton kancer të gjirit

0
Mishi i përpunuar shkakton kancer të gjirit Gjykimi dhe vendimi është përfundimtar: Mishrat e përpunuara si proshuta, sallami dhe suxhuku, që të gjitha rrisin rrezikun...

Ushqime që duhet të konsumoni kur jeni me të ftohur

0
Supë pule organike Ngrënia e një tasi me supë pule siguron më shumë se thjesht rehati kur ke një të ftohtë të tmerrshëm. Hulumtimet ende...

Presioni i lartë i gjakut shpesh është një diagnozë e rreme

0
Një studim i publikuar në Canadian Family Physiciansays thotë se më shumë se gjysma e mjekëve kanadezë ende përdorin pajisje manuale për të kontrolluar...

Vaj i jasminës; Shoqëruesi më i mirë i femrave

0
Vaji jasminës nxirret nga lulet e jasminës dhe është me veti të shumta kuruese. Aroma e tj është e ëmbël dhe ekzotike. Vaji orgjinal...