Tuesday, March 21, 2023

Milkshake me manaferra

0
Përbërësit:   2 gota qumësht ½ banane 250 gramë manaferra 2 gota akull i copëtuar 2 lugë shurup manaferre Përgatitja:   Lajmë me kujdes...

Reçel molle

0
Për 1 kg molle: sheqer 800-1000 g, uje 3/4 gote.   Mollët për reçel zgjidhen të pjekura dhe të ëmbla. Lahen, qërohen priten në...

Ëmbëlsirë me mjaltë dhe manaferra

0
Ëmbëlsirë shumë e shijshme me mjaltë dhe manaferra. Përbërësit: 50 gram xhelatinë 2 filxhan çaji qumësht 160 gram mjaltë Manaferra Arra 4 të verdha veze Përgatitja: Ngrohni 160 gram mjaltë në zjarr derisa...

Çfarë duhet të dimë për çajin

0
Ka shumë arsye përse ne e shijojmë shumë një filxhan çaji: mund të na pëlqejë aroma, ngrohtësia që përçon në ditët e ftohta të...

Kollpite (dredhanik)

0
Përbërësit: * ½ kg miell* 300 djathë* 3 lugë sheqer* 1 tharm i freskët* 3 lugë sheqer* ½ l ujë* vaj, kripë Gatimi:Në enën...

Gurabija (Ballokume)

0
Përbërësit:   1 kg sheqer, 0.35 kg gjalpë,   7 kokrra vezë,   1 kg miell misri i situr,   një dorë miell gruri,...

Shqisat e shijes dhe nuhatjes kanë rol tejet të rëndësishëm në sigurinë apo rrezikun...

0
Ushqimi është pjesë e përditshme e jetës – ende plot mistere – që filloi si domosdoshmëri, u bë pasion dhe e bëri njeriun atë...

Të mirat e mollëve

0
Për qëllime mjekësore përdoren frutat e mollës dhe gjethet. Frutat përmbajnë rreth 15 përqind sheqerna, acide organike e sidomos acid malik, janë të pasura në...

Çaj apo kafe

0
Çaj apo kafe? Është e vështirë të zgjedhësh mes tyre. Po e pyet veten se cilën prej tyre preferon? Si çaji, ashtu dhe kafeja...

Vlerat ushqyese të gjalpit

0
Gjalpi është një produkt bulmeti në formë kremi që përgatitet nga tundja e qumështit dhe është pikërisht ajka e qumështit. Gjalpi përdoret gjerësisht në...