Disa rregulla për erëzat

Si mund të quhet një gatim i shijshëm, pa erëzat ushqimore dhe aromatizimin e gjellëve dhe ëmbëlsirave? Ushqimi do të ishte i pashijshëm dhe...

Ëmbëlsirë me mjaltë dhe manaferra

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me mjaltë dhe manaferra. Përbërësit: 50 gram xhelatinë 2 filxhan çaji qumësht 160 gram mjaltë Manaferra Arra 4 të verdha veze Përgatitja: Ngrohni 160 gram mjaltë në zjarr derisa...

Sallatë Skordhan

Përbërësit: 1 kg patate të ziera 4 – 5 thelpinj hudhër lëngu i 1 – 2 limonëve 3 lugë gjelle uthull 1 lugë çaji...

Moti i ftohtë, ushqimet që mbrojnë zemrën, luftojnë gripin dhe forcojnë imunitetin

10 ushqimet e shëndetshme në vijim janë ato të cilat duhet t’i keni në tavolinë kur të uleni për të ngrënë gjatë 3 vakteve...

Ushqyerja e shëndetshme në 11 hapa

Për të pasur një shendet të mirë, ushqyerja e ekuilibruar dhe e përshtatshme, e kombinuar me aktivitet fizik të rregullt, janë të domosdoshme.  ...

Turshitë shtëpiake: Speca të palosur

Përbërësit: – 3 kg speca të kuq, – 50 g kripë, – 100 g sheqer, – 3 dl uthull, – 1.5 dl vaj, – 1 hudhër e madhe, – një tufë...

5 kategoritë e kafshëve të ndaluara.

Kategoritë e kafshëve të ndaluara. Kategoria e parë: Kafshët e pista. 1- Derri.  Derri është kafshë e pistë, pisllëku është në origjinën e trupit të tij, prandaj...

Pilaf i thjeshte

Pilafi është ushqim i shpejtë dhe i lehtë për tu përgatitur. Përdoret shumë shpesh si ushqim përcjellës i gjellërave të ndryshme në kuzhinën shqiptare....

Tortë me gjalpe kikiriku dhe çokollatë

Kjo tortë është me të vërtetë një nga ëmbëlsirat më të mira e më të forta. Duket e vështirë, por është një recetë e...

Çfarë duhet të thuhet para dhe pas ushqimit?

Thotë Allahu Te’ala: “O besimtarë! Hani nga ushqimet e lejuara që ju kemi dhënë dhe, nëse jeni adhurues të Allahut, falënderojeni Atë!” 2:172 1 – I Dërguari...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...