Gëlqerosja e pemëve tani në pranverë, specialisti kosovar: ja t’mirat organike dhe estetike

0
Stina e pranverës tashmë ka filluar dhe shumë fermerë, por jo vetëm ata kanë filluar të kujdesen për bahçet e tyre. Shumë nga ta kanë...

Ja pse nuk duhet të shtoni vaj kur zieni makarona

0
Për të gatuar makaronat në mënyrë të shëndetshme dhe me një shije të mrekullueshme, duhet të keni parasysh disa këshilla. Një prej tyre është...

Uthulla pastron rrobat dhe këpucët

0
Uthulla përdoret për pastrim të dyshemeve, dritareve, mureve të ndotura, dezinfektim të gypave të kuzhinës, heqje të njollave dhe zhdukje të barojave të kopshtit,...

Çfarë kuptimi kanë shenjat në etiketat e rrobave

0
Me siguri shumë herë jeni pyetur se çfarë kuptimi kanë të gjitha ato shenja në etiketat e rrobave. Më poshtë ju sjellim shpjegimin e...

Gjashtë “sekretet” që ndoshta nuk i keni ditur për kafenë turke

0
Të gjithë në shtëpitë tona kemi kafe turke të cilën me shumë dashuri dhe përkushtim prindërit tanë e pinë në mëngjes ose në mbrëmje. Kemi...

Biskota me fëstëkë

0
Super të shijshme, biskotat e përgatitura me fruta të thatë dhe krem çokollate të bardhë. Përbërësit: ▪ 100 gr miell ▪ 100 gr gjalpë ▪ 100 gr çokollatë...

Fëmijët gënjejnë, mashtrojnë dhe vjedhin, por gjithmonë kanë arsye të mirë

0
Të gjitha gënjeshtrat nuk janë të njëjta dhe prindërit duhen të dinë si të reagojnë në secilën situatë. Arsyet më të shpeshta të gënjimit janë...

Çfarë duhet ditur rreth formave të mbjelljes dhe ngritjes së pemëtoreve

0
Format e mbjelljes se bimëve në një pemëtore (figura bashkangjitur më lartë), janë: i) Forma katrore; ii) Forma e katërkendeshit këndrejte, dhe; iii) Forma...

Tetë fjali që nuk duhet t’ia thoni fëmijës

0
Në sjellje me fëmijët, sado që jeni të hidhëruar apo të lënduar, përmbahuni nga fjalët e rënda dhe fyese. Për të mos lënduar personalitetin...