Ja pse nuk duhet të shtoni vaj kur zieni makarona

0
Për të gatuar makaronat në mënyrë të shëndetshme dhe me një shije të mrekullueshme, duhet të keni parasysh disa këshilla. Një prej tyre është...

Thika e mprehtë është më pak e rrezikshme se ajo e topitura thonë profesionistët

0
Thikën duhet mprehur çdoherë para se ta përdorni. Prandaj në kuzhinë duhet pasur patjetër mprehës Thika e mprehtë është e domosdoshme në çdo kuzhinë, transmeton...

Udhëzime për sigurinë nga rryma elektrike në ambientet shtëpiake

0
UDHËZIME PËR SIGURI NË SHTËPI Që nga mosha e re jemi mësuar të dëgjojmë se rryma është e rrezikshme, prandaj duhet të jemi të...

Xhenxhefili

0
Xhenxhefili / Ginger; Thesari të cilit nuk i dimë vlerën Arabisht: الزنجبيل أو الزنجبيل الطبي Anglisht: Ginger Emri shkencor: Zingiber officinale L. Familja: Zingiberaceae Rrënjët i ka të mëdha...

Maretë Shqiptare – Vlerat dhe Vetitë Unike të Traditës

0
Shqiptarët shpesh janë konfuzë për emrat dhe pamjen e frutave, sidomos ato të pyllit. Mareja nuk bën asnjë përjashtim në këtë rast. Emri botanik i...

Si ti zbardhoni dhëmbët në shtëpi për 3 minuta

0
Si ti zbardheni dhëmbët tuaj në shtëpi në vetëm 3 minuta në vitin 2018 me sendet shtëpiake. Të gjitha që ju duhet është kjo: - sode...

Shqisat e shijes dhe nuhatjes kanë rol tejet të rëndësishëm në sigurinë apo rrezikun...

0
Ushqimi është pjesë e përditshme e jetës – ende plot mistere – që filloi si domosdoshmëri, u bë pasion dhe e bëri njeriun atë...

Spinaqi, ushqimi me super-fuqi shëruese

0
Ju tashmë e dini se spinaqiështë i mirë për shëndetin tuaj, por a e dini se sa i mirë është ai? Spinaqi mbron nga sëmundjet...

Lakra e kuqe

0
Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore Anglisht: Red cabbage. Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë....

4 Ushqimet që janë ndaluar nga Profeti alejhis selam

1. Gomerët shtëpiakë. Xhabiri, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, ka thënë: “I Dërguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Tij qoftë me të,...