Propozimi i kongresmenit amerikan Dana Rohrabacher: Një pjesë e Maqedonisë t’i bashkohet Kosovës (Video)

FILE - In this Nov. 13, 2013 file photo, Rep. Dana Rohrabacher, R-Calif. speaks during a news conference on Capitol Hill in Washington. Conservatives say they are happier, but liberals show more cheer in smiles, word choice and even emoticon use, claims a new scientific study that is already being questioned by other researchers. That’s not the feeling at the office of Rep. Dana Rohrabacher, R-Calif., where a sign above the congressman’s door reads “Fighting for Freedom and Having Fun.” (AP Photo/Lauren Victoria Burke)

Kongresmeni amerikan, Dana Rohrabacher është një prej njerëzve më me peshë në Dhomën e Përfaqësuesve. Si një ish-ndihmës i Presidentit Regan, Rohrabacher i pëlqen që t’u jepet një shkundje politikave të brendshme dhe të jashtme.

Ai e pret me entuziazëm kryerjen e një politikë të tillë edhe nga Presidenti i ri amerikan Doald Trump.

Kamera e Vizion Plus ishte brenda në Kongresin amerikan, në zyrën e zotit Rohrabacher pak ditë pasi ai i dërgoi një letër Presidentit të Serbisë Nikoliç, në të cilën, kërkonte që të shqyrtohej mundësia e shkëmbimit të territoreve në veri të Kosovës, si zgjidhja më e mirë. Rohrabacher shkon edhe më tej duke thënë “Le të ndryshojnë edhe kufijtë e Maqedonisë”.

“E urrej ta them këtë, sepse kjo do të bëjë që të gjithë të tërbohen me mua, por pse jo dreqi ta hajë… Qëndrimi im është që Maqedonia nuk është një shtet. Më vjen keq por nuk është një shtet. Ata janë kaq të ndarë, sa kurrë nuk do të jenë në gjendje që të shkojnë mirë së bashku. Prandaj, kosovarët dhe shqiptarët e Maqedonisë duhet të bëhen pjesë e Kosovës. Ndërsa pjesa tjetër e Maqedonisë duhet të bëhet pjesë e Bullgarisë apo çfarëdo vendi tjetër me të cilët ata pretendojnë se kanë lidhje. Ideja që do ta mbajmë Maqedoninë gjallë sepse dikush, 30 vjet më parë vendosi që ky është konfigurimi që duhet të dalë nga shpërbërja e Jugosllavisë, nuk çon në një arsyetim që kjo ide të mbahet ende”, tha Rohrabacher.

I pyetur nëse do ta mbështesë administrata e Trump këtë ide, Rohrabacher thotë: “Unë kam ndikim në politikbërësit amerikanë tani. Jam kryetari i Komitetit të Jashtëm në Dhomën e Përfaqësuesve që merret me atë pjesë të botës. Ne do të kemi seanca dëgjimore në muajt në vijim. Një nga çështjet që do të diskutojmë është ndryshimi i kufijve në mënyrë që ata të kenë kuptim dhe të sjellin paqe në Ballkan”.

Për sa i takon deklaratës së Ramës për Trump gjatë fushatës zgjedhore në SHBA, Rohrabacher shprehet se tashmë, kryeministri shqiptar duhet të pranojë faktin që Trump është President dhe të gjenden mënyrat se si dy vendet mund të bashkëpunojnë.

Ligjvënësi amerikan nuk ndjen rrezik rus në Ballkan, por mundësi zhvillimi për të gjithë, nëse mbyllën plagët e konflikteve të vjetra. Ndërsa shqiptarët, Rohrabacher e sheh si një urë lidhëse mes SHBA-së dhe botës myslimane. /VizionPlus/

Artikulli paraprak50 agjentët sekret shqiptarë më të famshëm në botë
Artikulli vijuesRrënohet muri, ngritet Asociacioni