Britanikët: Brexit na futi në krizë

0
Shumica e britanikëve besojnë se vendi është në krizë për shkak të Brexit-it, duke kërkuar zgjedhje të përgjithshme të parakohshme. Kjo, sipas një sondazhi të...

Ja më trimat e më frikacakët për luftë, mes popujve e feve

0
A do të luftoni dhe rrezikoni vdekjen për vendin tuaj nëse do shpërthente një luftë? Kjo është një pyetje e ngritur nga një sondazh i...

“Emigrimi i milionerëve”, këto janë vendet e parajsave fiskale ku ata rehatohen

0
Milionerë nga e mbarë bota po lëvizin drejt vendeve të reja me një ritëm më të lartë se kurrë, shpesh për qëllime tatimore ose...

A mund t’i mbijetojë euro krizës së ardhshme financiare?

0
Në ditëlindjen e saj të 20-të, më e mira që mund të thuhet për euron – monedhën evropiane të përdorur nga 19 vende –...

Brexit: Çfarë ndodh tani? Ja 6 skenarët e mundshëm

0
Nga Peter Barnes Dalje nga BE pa asnjë marrëveshje Nëse nuk ndodh ndonjë gjë tjetër, qasja e preferuar do të ishte një Brexit pa marrëveshje. Ligji...

Hetimi/ Vjedhja e madhe e bankave me rimbursimet fiskale

0
Një grup bankash dhe operatorësh financiarë kanë krijuar një sistem me të cilin sigurojnë rimbursime fiskale të pajustifikuara. Duke u vjedhur miliarda euro vendeve...

Bota ka ende nevojë për NATO-n

0
Nga Ursula von der Leyen Berlin – Në prill të këtij viti, Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, do të festojë ditëlindjen e saj...

Ekonomia e Gjermanisë do të jetë problemi i Europës

0
Përfundimi i afërt i mandatit të fundit të Kancelares gjermane Angela Merkel përfaqëson një sfidë të madhe për vendin e saj dhe për të...

Soros: Zgjohu Europë! Do ta pësosh si ish-Bashkimi Sovjetik…

0
Në qoftë se Bashkimi Evropian nuk do të zgjohet dhe nuk do të njohë kërcënimet e brendshme dhe të jashtme, do të përfundojë si...

Coca-Cola, në “listën e zezë” të OKB-së si “pushtuese” izraelite

0
Një numër kompanish izraelite dhe ndërkombëtare përballen me rrezikun e përfshirjes në “listën e zezë” të Kombeve të Bashkuara për biznes në vendbanimet hebreje...