“Kosova e Re” dyfishon çmimin e energjisë dhe çon Kosovën në bankrotim

0
Balkan Green Foundation (BGF) dhe Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) përmes një analize kanë ngritur alarmin për pasojat që do të ketë për ekonominë...

Një lajm i mirë për ata që kërkojnë punë

0
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka dhënë një lajm të mirë për punëkërkuesit. Ministria që ai drejton së bashku me Agjencinë e...

A mund t’i mbijetojë euro krizës së ardhshme financiare?

0
Në ditëlindjen e saj të 20-të, më e mira që mund të thuhet për euron – monedhën evropiane të përdorur nga 19 vende –...

Hetimi/ Vjedhja e madhe e bankave me rimbursimet fiskale

0
Një grup bankash dhe operatorësh financiarë kanë krijuar një sistem me të cilin sigurojnë rimbursime fiskale të pajustifikuara. Duke u vjedhur miliarda euro vendeve...

Ekonomia e Gjermanisë do të jetë problemi i Europës

0
Përfundimi i afërt i mandatit të fundit të Kancelares gjermane Angela Merkel përfaqëson një sfidë të madhe për vendin e saj dhe për të...

Coca-Cola, në “listën e zezë” të OKB-së si “pushtuese” izraelite

0
Një numër kompanish izraelite dhe ndërkombëtare përballen me rrezikun e përfshirjes në “listën e zezë” të Kombeve të Bashkuara për biznes në vendbanimet hebreje...

Deputetët fajësojnë Trustin për humbjet

0
Për humbjet drastike të rreth 85 milionë euro të Trustit në tregjet ndërkombëtare në vitin e kaluar, Bordi Drejtues i Fondit të Kursimeve Pensionale...

Trepça vlen 500 miliardë dollarë

0
Në emisionin ‘Arena’ të “Ora News” është diskutuar rreth situatës politike në Kosovë, idesë për ndarje dhe Trepçës, debat ky që u riaktivizua pasi...

Europa pika e dobët e ekonomisë botërore

0
Për të gjitha ngërçet që lufta tregtare midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës do të shkaktojë në ekonomitë e tyre, është Evropa...

Çmimet e produkteve bazë në Kosovë janë më të lartat në rajon

0
Kosova ka çmime shumë të larta të produkteve ushqimore bazë, në krahasim me vendet e rajonit. Nga produktet e njëjta të blera në Prishtinë, Tiranë,...