Maretë Shqiptare – Vlerat dhe Vetitë Unike të Traditës

0
Shqiptarët shpesh janë konfuzë për emrat dhe pamjen e frutave, sidomos ato të pyllit. Mareja nuk bën asnjë përjashtim në këtë rast. Emri botanik i...

Hudhra e Egër – Shëruesja e Plotfuqishme

0
Vlerat shëruese të hudhrës së egër janë thuajse të panjohura, ndonëse çdo ekspert i mjekësisë alternative e rekomandon këtë barishte pa asnjë dyshim. Të dhënat...

Shqisat e shijes dhe nuhatjes kanë rol tejet të rëndësishëm në sigurinë apo rrezikun...

0
Ushqimi është pjesë e përditshme e jetës – ende plot mistere – që filloi si domosdoshmëri, u bë pasion dhe e bëri njeriun atë...

Sallatë me pulë, qepë dhe ullinj

0
Përbërësit - 1 pule - 1 karote - 1 pras - 1 dege selino - 2 qepe - 300 gr fasule konserve - 20 ullinj te zinj - 2 gjethe dafine - vaj...

Ja çfarë i ndodh trupit nëse hani 2 banane në ditë

0
Ushqimi i shëndetshëm nuk është gjithmonë i shijshëm. Por në rastin e bananeve, kjo nuk qëndron. Që është arsyeja pse duhet ta mësoni se...

Lakra e kuqe

0
Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore Anglisht: Red cabbage. Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë....

Spinaqi, ushqimi me super-fuqi shëruese

0
Ju tashmë e dini se spinaqiështë i mirë për shëndetin tuaj, por a e dini se sa i mirë është ai? Spinaqi mbron nga sëmundjet...

Efekti i lëngut të panxharit

0
Lëngu i panxharit është i njohur si një pastrues dhe ndërtues igjakut i cili ndihmon në krijimin e qelizave të kuqe. Studiuesit rus tregojne se...

Të mirat e mollëve

0
Për qëllime mjekësore përdoren frutat e mollës dhe gjethet. Frutat përmbajnë rreth 15 përqind sheqerna, acide organike e sidomos acid malik, janë të pasura në...

Ja pse nuk duhet të shtoni vaj kur zieni makarona

0
Për të gatuar makaronat në mënyrë të shëndetshme dhe me një shije të mrekullueshme, duhet të keni parasysh disa këshilla. Një prej tyre është...