Siri, forcat opozitare ndërmarrin goditje të rënda për forcat e Asadit në Halep

HALEP (AA) – Forcat e opozitës siriane kanë vazhduar operacionet e thyerjes së rrethimit të qytetit të Halepit dhe gjatë 24 orëve të fundit u kanë shkaktuar humbje të reja forcave besnike të regjimit të presidentit sirian Bashar al-Asad, raporton Anadolu Agency (AA).

Ditën e tretë të operacioneve luftëtarët e opozitës siriane kanë marrë kontrollin e disa vendbanimeve në distriktin al-Hamdaniya përgjatë hyrjes perëndimore në qendër të Halepit që është në unazën e ushtrisë siriane. Qendrën e Halepit e kontrollon opozita, por ky është rajon me rreth 300.000 civilë ku tashmë disa muaj është nën rrethim të forcave të Asadit.

Qëllimi i operacioneve aktuale të opozitës siriane është thyerja e rrethimit të ushtrisë siriane rreth Halepit.

Artikulli paraprakHoxhaj kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet e Organizatës për Bashkëpunim Islamik
Artikulli vijuesBIK-u s’heq dorë nga rindërtimi i xhamisë në Kalanë e Prizrenit