Autostrada e Dukagjinit, projekti më gjigant i Qeverisë Haradinaj

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, e ka quajtur projektin më gjigant dhe atraktiv të Qeverisë Haradinaj, autostradën e Dukagjinit. Këtë e ka thënë...

Çka është Bashkimi Evropian (BE)?

Bashkimi Europian, ose Komuniteti Europian, përfaqëson një organizatë shumëkombëshe që përfshin unitetin, bashkëpunimin ekonomik dhe lidhjet shoqërore pa kufij. Bashkimi Evropian (BE) është shteti aktual...

Si ta menaxhoni buxhetin shtëpiak

Buxheti është një plan që bëhet për menaxhimin më të lehtë të fondeve tuaja. Ai mund t’ju ndihmojë në këto mënyra: sheh se si i...

“Juniku, vërtet UNIK”

Juniku është një vendbanim i vjetër ilir që sipas të dhënave historike në bazë të emërtimit dallonte në periudha të ndryshme kohore. Emërtimin “Judiko”...

4 arsyet pse fraza “Konsumatori ka gjithmonë të drejtë” është e gabuar

Kjo thënie përdoret nga bizneset për të bindur konsumatorët se ata do të kenë shërbim të mirë nga kompania dhe në të njejtën kohë...

Çfarë është ekonomia e tregut?

Bashkëveprimi i ofertës dhe kërkesës ndikon në vendimet lidhur me investimet, prodhimin dhe shpërndarjen në një ekonomi tregu. Marrëdhëniet ndërmjet ofertës dhe kërkesës për mallra...

Hulumtimi i tregut: Mënyra më e mirë për ta bërë atë?

Hulumtimi i tregut ka për qëllim të kuptoj arsyet pse konsumatorët do të blejnë produktin tuaj. Hulumtimi studion gjërat si sjelljen e konsumatorëve. Duke përfshirë...

Cili është ndryshimi midis një depresioni dhe një recesioni?

Në ekonomi, termi depresioni dhe recesioni ndonjëherë përdoren në mënyrë të ndërsjellë, edhe pse kjo nuk është një praktikë e saktë. Termat recesioni dhe depresioni...

​Shteti nuk e heton më Ramiz Kelmendin për keqpërdorimin e 150 mijë eurove (Dokument)

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi nuk po hetohet më prej shtetit për dyshimet e ngritura për keqpërdorimin e 150 mijë eurove. Tërë kjo pasi Kelmendi...

Endrit Shala emërohet ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka firmosur vendimin për emërimin e Endrit Shalës në postin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë. Vendimin për emërimin...

Na ndiqni

170,665NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Si t’i shpëtoni jetën një fëmije nëse po mbytet

A e dini se një fëmijë vdes çdo pesë ditë nga mbytja me ushqim dhe më shumë se 80% e prindërve nuk kanë absolutisht...

Si t’i dalloni vezët e freskëta

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? Dhe gjithmonë është e vështirë, për...

Ju kanë ftuar në intervistë pune? – Mos i lini pa bërë këto 5...

Krahas praktikimit të shtrëngimit të duarve apo asaj që po planifikoni të vishni në një intervistë pune, me shumë rëndësi është edhe ajo që...