6 Mënyrat efektive për të hequr pllakën dentare

Një buzëqeshje e përsosur konsiderohet të jetë një nga karakteristikat më tërheqëse që një person mund të ketë.

Për fat të keq, ka shumë gjëra që mund të dëmtojnë dhëmbët tuaj, të tilla si pirja e duhanit, shumë cafeina dhe kujdes dentar të parregullt. Zakonisht shprehitë e përditshme të pafajshme mund të shkaktojnë probleme të tilla si pllaka dentare. Nëse dëshironi të reduktoni vizitat tuaja dentare, Kumti.com ka mbledhur një listë të mënyrave të natyrshme dhe të thjeshta për të hequr qafe problemet e dhëmbëve.Kumti.com

Soda e Bukës

 

Sode pjekje mund të përdoret si një pastrim natyror dhe është përdorur shpesh në shumë mjete. Përzieni një lugë gjelle sode buke me një majë kripë dhe thjesht zhvishet furçë dhëmbësh me lagështirë në përzierje dhe lani dhëmbët si zakonisht.Kumti.com

Aloe vera dhe Glicerina

 

Për të bërë një pastë dhëmbësh më të fuqishëm, ju duhet:

një filxhan me ujë
1/2 filxhan pjekje sode
një lugë Aloe vera xhel
4 tsps glicerinë perimesh
një lugë limoni vaj esencial
Brush dhëmbët tuaj me këtë përzierje dhe të shikojnë si dhëmbët tuaj duket whiter, shinier dhe të shëndetshme brenda disa minutave!Kumti.com

Lëvozhgë portokalli

Pasi të hani një portokall, fshini lëvorën portokalli në dhëmbë – kjo është një mënyrë e thjeshtë për të pastruar smaltin tuaj të dhëmbëve. Do të zbardh dhëmbët dhe ndihmon në parandalimin e njollave dhe luftën kundër baktereve. Pasi të keni bërë fërkim për disa minuta, thjesht shpëlajni me pak ujë.Kumti.com

Farërat e Sesamit

Mund të marrësh disa fara susamie, të përtypësh për disa minuta dhe t’i nxjerrësh jashtë për një mënyrë të lehtë për të pastruar dhëmbët dhe për të hequr pllakën e dhëmbëve. Më pas, përdorni një furçë të thatë për të hequr çdo fara të mbetur. Ju gjithashtu mund të përdorni këtë pastrim për të hequr njollat nga dhëmbët tuaj.Kumti.com

Maska e dhëmbëve të vitaminës

 

Mashing deri fruta dhe veggies përmbajnë vitaminë C është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të krijuar një maskë pllakë parandaluese paste për dhëmbët tuaj. Thjesht copëtoni së bashku domate, luleshtrydhe dhe portokall dhe vendoseni paste në dhëmbët tuaj. Prisni 5-6 minuta dhe pije. Kjo do t’ju ndihmojë të vrisni çdo bakterie në gojën tuaj dhe të freskoni frymën tuaj.Kumti.com

Zgjidhja e uthullit

 

Kjo nuk është zgjidhja më e shijshme, por është 100% e natyrshme dhe pastron dhëmbët pa shkaktuar ndonjë dëm:

2 tbsps uthull
një kripë tbsp
4 oz ujë
Kombinoje përbërësit, pije dhe përsëritet për disa ditë për efekt maksimal.

Ne shpresojmë që ju të jeni në gjendje të gjeni një ilaç që ju përshtatet në listën e mësipërme. Ndoshta ju mund të dini për disa mjete të natyrshme tuaj? Ju lutemi të ndani me ne në komentet!./Kumti.com

Artikulli paraprakUshqimet më të mira dhe ato më të dëmshme për flokët
Artikulli vijuesLufta dhe ‘çarja e rrethimit të Junikut’ (16 tetor – 8 nëntor 1944)