Afganistan: 19 të vrarë – shumica gra dhe fëmijë

0
159

Në një shpërthim në anë të rrugës ka vrarë të paktën 19 njerëz në Afganistan, shumica nga ta gra dhe fëmijë.

Autoritetet policore thonë 16 të tjerë janë plagosur nga sulmi që ka zënë vend në provincën Balk.

Përgjegjësinë për të nuk e ka marrë ende askush, ndersa presidenti Hamid Karzai ka dënuar sulmin duke thënë se “vrasja e njerëzve të pafajshëm paraqet armiqësi ndaj njerëzimit”.

Në Afganistan janë vrarë mijëra civilë që nga ndërhyrja e forcave ndërkombëtare më 2001./BS/kohaislame