Cameron: Asadi mund të vijë në Britani

0
329

Kryeministri britanik David Cameron, , ka thënë se ai do të mbështesë kalim të sigurt jashtë Sirisë për Presidentit Bashar al-Asad një për t’i dhënë fund luftës civile.

Cameron i bëri këto komente të martën në një intervistë televizive pasi kishte vizituar Shtetet e Gjirit të Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
Ai tha se “çdo gjë” duhet të bëhet për të ndihmuar për të nxjerrë këtë njeri jashtë vendit dhe të sigurohet një tranzicion i sigurt në Siri”.

“Natyrisht unë do të jem në favor të përballjes me forcën e plotë të ligjit ndërkombëtar dhe të drejtësisë për atë që ai ka bërë. Unë me siguri që nuk jam duke i ofruar atij një plan për ikje në Britani, por në qoftë se ai dëshiron të largohet nga Siria, ai mund të largohet, kjo është gjë që mund të organizohet”, ai tha.

Cameron vizitoi Emiratet e Bashkuara Arabe të hënën para se të udhëtonte për në Arabinë Saudite të martën./kohaislame