Mbulesa islame përtej paragjykimeve

Msc. Av. Rovena TUJANI-KLINAKU   Sapo përmendet shamia (hixhabi, mbulesa, shalli, veli), menjëherë shoqërohet me paragjykime të tilla si, prapambetje, injorancë, shtypje, ndikim, shpërlarje truri, etj....

A e dini se Genghis Khan ka vrarë më shumë njerëz sesa Hitleri?

Edhe pse trashëgimia e lënë pas nga Genghis Khan është brutale, mizoritë nuk janë të njohura në mbarë botën. Adolf Hitleri dhe Genghis Khan janë...

PKK dhe UÇK?!

TURQIA, PAN-KURDIZMI DHE SHQIPTARËT   Shkruan: Murat Aliu Epistemologjia e revolucionit të xhonturqve në vitin 1908 dhe e Republikës së Turqisë në vitin 1923 është themelimi i...

Rrethimi i Qabes: kur ekstremistët merrnin peng vendin më të shenjtë të botës islame

Ishte mëngjesi i datës 20 Nëntor 1979, kur Qabja (Mesxhid Al-Haram) në Mekë, vendi më i shenjtë i botës islame, u sulmua dhe u...

BDI fillon fushatën AntiIslame në ALSAT – M

Editorial nga Portali MONITOR MK Kujt po i shërben Alsat-i?! Se Alsat-M, që moti ka devijuar dhe nuk e kan për qëllim të vërtetën por vetëm...

Populli libian jetonte mirë në kohën e Gaddafit. Ç’ndodhi vallë ?!

Libia deri në vitin 1969, udhëhiqej nga mbreti Idriz. Ai përmbyset më 1968, me një puç ushtarak nga koloneli MuammarGaddafi. Idrizi, që ishte një njeri...

Ja pse duhet gëzuar për fitoren e Erdoganit në Turqi

Që fitorja e AKP-së në zgjedhjet e parakohshme në Turqi do ngryste shumë fytyra kjo dihej, që lukunia e imituesve të retorikës tejet bajate...

Si e fitoi Londrën Khani

“Të brohorasim të gjithë anti-Trumpin”, shkruante Roger Cohen tek The New York Times. Fitorja e Sadiq Khanit – djali mysliman i një shoferi autobusi...

Çfarë është lajmi i rremë, dhe si mund ta shmangim atë?

Shumë gjëra që lexoni në internet, sidomos në mediat elektronike, mund të duken të vërteta, por në fakt shpesh nuk janë. Lajm i rremë...

“Unë e di Shkodër se nuk jam gja, veçse mburrem që jam shkodran..!”

Këtë që do ju them tani, mos ma merrni për fanatizëm! “Shkodra është kryeqyteti i Islamit në Shqipëri!”, ma tha sot një mik i...

Na ndiqni

166,487NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...