Perimet jeshile "rinojnë" trurin njerëzor deri 11 vjet

Studimi ka treguar se personat që konsumojnë spinaq në bazë ditore dhe perimet jeshile kanë deri 11 vjet "tru më të ri" nga personat...

Perimet jeshile “rinojnë” trurin njerëzor deri 11 vjet

Studimi ka treguar se personat që konsumojnë spinaq në bazë ditore dhe perimet jeshile kanë deri 11 vjet "tru më të ri" nga personat...

A mundet teknologjia të ndihmojë mësuesit të shpjegojnë dhe nxënësit të kuptojnë?

Aplikimi i teknologjisë sigurisht që ka lehtësuar jetën në ditët e sotme. Teknologjia sot është bërë pjesë e fushave të ndryshme dhe tanimë ajo...

Dritat e Opelit që përcjellin sytë e shoferit

Kompania e njohur automobilistike, Opel, ka njoftuar se është duke krijuar një gjeneratë të re të dritave, të cilat do të shndrisin aty ku...

Ja çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin

Në Britani sot është dita kombëtare kundër pirjes së duhanit, “No Smoking Day”, e themeluar nga Fondacioni Britanik i Zemrës, që ka për qëllim...

Filtri i cigareve nuk mbron nga kanceri

Ekspertët mjekësorë dhe mjekët nga Universiteti Erciyes në Turqi kanë zbuluar që cigaret me filtër nuk mbrojnë nga kanceri, por vetëm e orientojnë në...

Zgjidh ekuacionet matematikore… aplikacioni PhotoMath

Damir Sabol, një ekspert kompjuterik kroat ishte duke ndihmuar djalin e tij në zgjidhjen e detyrave të matematikës, kur papritur i lindi një ide:...

Kroacia do të nënshkruajë marrëveshje mbi Qendrën për Kërkim dhe Inovacion të Ballkanit Perëndimor

 Qeveria kroate të mërkurën ka autorizuar Ministrin e Shkencës, Arsimit dhe Sportit, Vedran Mornar që në emër të Republikës së Kroacisë të nënshkruajë kontratën...

Zbulim i rëndësishëm nga shkencëtarët turq

Në Universitetin e Ushakut duke përdorur perlitin, i cili është një gur me prejardhje vullkanike, është prodhuar një lloj stofi që filtron 98% të...

A mund të maten dhimbjet?

Dhimbja fizike do të mund të matet edhe në mënyrë objektive, përveç se te ndihet subjektivisht. Një gjë e tillë nuk dihet se kur...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...