Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Çka janë kursimet?

Kursimet janë pjesë e rëndësishme për të gjithë ne. Disponueshmëria e kursimeve është një mjet shumë i rëndësishëm i sigurisë për të gjithë, sepse...
video

Si punon motori i një aeroplani (Video)

Motorët lëvizin aeroplanin përpara me një forcë të madhe që prodhohet nga një goditje e madhe dhe shkakton avionin të fluturojë shumë shpejt. Të gjithë...

Hezbollahu – Një organizatë paramilitare globale

Hezbollahu është një nga organizatat militante shiite më të njohura në ekzistencë 5. Përmbledhje Hezbollahu është një parti politike e përbërë nga myslimanë shiitë dhe me...

Si mund ta konvertoni Celsius në Kelvin?

Celsius dhe Kelvin janë dy shkallë të zakonshme të temperaturës së përdorur. Çfarë është temperatura? Temperatura është intensiteti i nxehtësisë ose ftohtësisë së një objekti. Temperatura...

Kush i zbuloi numrat?

Numrat qe perdorim jane numrat arab. Matematicieni i famshem Musliman Këta numra për herë të para i prezentoi shkenctari matematicieni i famshëm Al-Havarizmi. Ai numrat i...

Cilat gjuhë fliten në Australi?

Megjithëse Australia nuk ka gjuhë zyrtare, anglishtja konsiderohet si gjuha kombëtare de facto dhe është folur nga shumica e popullsisë. Megjithëse Australia nuk ka gjuhë...

Ja se si mund ta gjeni hyrjen e nje shteti për thirrje telefonike

Secili prej shteteve e ka kodin e vet per thirrjet internacionale. Nese doni ta beni nje thirrje telefonike ne ndonje shtet skandinav psh. ateher...

Çka është metoda shkencore?

Ibn Al-Haytham besohet të jetë personi i parë që ka përdor metodën shkencore. Metodat shkencore na ndihmojnë në procesin e të kuptuarit të asaj që...

Çfarë është një qytet global?

Një qytet që luan një rol të rëndësishëm në sistemin ekonomik global quhet një qytet global.Kumti.com Qytetet janë qendra të inovacionit dhe bizneseve. Ata portretizojnë...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...