Çfarë është rajoni?

Në gjeografi, një rajon është një zonë e gjerë që dallon nga karakteristikat fizike   Rajonet janë zona të ndara gjerësisht nga gjeografia fizike (karakteristikat fizike),...

Çfarë ishte operacioni Barbarossa

Operacioni Barbarossa ishte emri i koduar që i ishte dhënë pushtimit nazist të Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore. Më 22 qershor 1941,...

Si ta menaxhoni buxhetin shtëpiak

Buxheti është një plan që bëhet për menaxhimin më të lehtë të fondeve tuaja. Ai mund t’ju ndihmojë në këto mënyra: sheh se si i...

Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912): “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët”

Gazeta franceze “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, kishte botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në...

Dita e Flamurit, – Dita e Pavarësisë së Shqipërisë

Me rastin e 28 Nëntorit, Festës së Flamurit, Ju shpreh urimet e mia të përzemërta. Dita e 28 Nëntorit është Ditë e Flamurit dhe e...

Mourinho në Kongresin e FIFA-s kur votohet për Kosovën

Trajneri i njohur i futbollit, Jose Mourinho, do të jetë pjesë e Kongresit të FIFA-s që do të mbahet në Mexico City më 12...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

“Laje o Gzim” midis Katarit

Një shqiptar është përkujdesur që t’ia tërheq vërejtjen një shoferi për pluhurin në veturën e tij edhe në Katar. Në vendet shqiptare vazhdimisht u është...

Kush është populli më gënjeshtar në botë?

A e dini se personat e cilës kombësi gënjejnë më shumë? Kinezët u “shpallën” si njerëzit më të pasinqertë në botë, ndërsa britanikët si...

Pasuria e botës në duart e 62 njerëzve

1 % e barabartë me 99%. Kjo ndodh vetëm kur pasuaria e njerëzve më të pasur është sa e pjesës tjetër të botës. “Oxfam”, duke...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...