Kufiri më interesant në botë mes Kanadasë dhe Shteteve te Bashkuara

Ky artikull eksploron kufirin më të madh (dhe ndoshta më kompleks) në botë midis dy vendeve shumë të afërta.Kumti.com Kufiri ndërkombëtar Kufiri i Kanadasë-Shteteve të Bashkuara...
video

Ja si funksionon kanali i Panamasë (Video)

Zgjerimi i Kanalit të Panamasë nuk do të jetë gati për 100 vjetorin e saj më 15 gusht, siç shpresohet fillimisht nga autoritetet e...

Si e mori emrin Oqeani Atlantik?

Regjistrimi më i hershëm i emrit të Oqeanit Atlantik daton në mesin e shekullit VI para Krishtit Oqeani Atlantik është oqeani i dytë më i...

Putin thotë se marrëdhëniet me Turqinë janë përmirësuar

Marrëdhëniet në mes të Rusisë dhe Turqisë janë përmirësuar shpejt dhe Moska është e lumtur për një gjë të tillë, ka thënë presidenti rus,...

Çfarë është hegjemonia?

Hegemonia është një praktikë ku një shtet ka kontroll mbi një tjetër, në të cilin shteti dominues njihet si hegjemoni./Kumti.com Hegemonia i referohet dominimit nga...

10 vendet më të vogla në Evropë

Qyteti i Vatikanit, Monakos, San Marino dhe Lihtenshtajni kryesojnë listën e qyteteve më të vogla të Evropës sipas zonës së tokës. Kontinenti i Evropës ka...

Cilat gjuhë fliten në Australi?

Megjithëse Australia nuk ka gjuhë zyrtare, anglishtja konsiderohet si gjuha kombëtare de facto dhe është folur nga shumica e popullsisë. Megjithëse Australia nuk ka gjuhë...

Si u zhvillua hebraishtja?

Hebraishtja, amtare në Izrael, është folur nga rreth 9 milion njerëz në mbarë botën Populli hebre është një nga njerëzit më të studiuar në botë,...

Çfarë është traktati?

Traktati është një marrëveshje e bërë sipas ligjit ndërkombëtar Që nga koha në memorial, traktatet kanë qenë një dokument i rëndësishëm i hartuar nga vende...

Këto janë vendet me nëndetëse bërthamore

Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina kryesojnë listën e transportuesve më të mëdhenj bërthamorë në botë. Aftësitë ushtarake të shteteve anembanë botës janë rritur nga...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...