Sunday, November 27, 2022

Në Kosovë zvogëlohet numri i nxënësve, rritet ai i mësimdhënësve

0
Dhjetë vitet e fundit numri i nxënësve në arsimin parauniversitar është ulur për 20 përqind, kurse gjatë kësaj kohe stafi arsimor është rritur për...

Thaçi: I kërkoj falje Gani Gecit për komunikatën nr. 59

0
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dikur një ndër udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i ka kërkuar falje ish-bashkëluftëtarit të tij, Gani Geci, për...

Shefqet Krasniqi: Imamëve që vijnë nga Arabia, u mësojmë të interpretojnë islamin në rrethana...

0
Ish imami i Xhamisë së madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi, ka thënë se islami është fe elestike, dhe lejohet interpretimi në rrethana të ndryshme. Krasniqi,...

Policia: Kushdo që e njeh këtë person të lajmërohet në stacionin më të afërt

0
Policia e Kosovës në rajonin e Ferizajt, ka njoftuar se ka gjetur një person të moshuar në rrugën “Vëllezërit Gërvalla”, për të cilin kërkon...

‘Vala’ e largon përfundimisht kodin telefonik +377

0
Telekomi i Kosovës edhe zyrtarisht e ka larguar nga përdorimi kodin telefonik +383.Kjo është bërë e ditur përmes disa mesazheve që “Vala” i ka...

Policia e Kosovës shqipton gjoba të gjitha veturave me xhama të zeza

0
Policia e Kosovës ditëve të fundit ka shtuar dukshëm njësitet e saj në rrugët e Kosovës. Kështu, nga e hëna, Njësiti i Autostradave ka filluar...

Deputetët fajësojnë Trustin për humbjet

0
Për humbjet drastike të rreth 85 milionë euro të Trustit në tregjet ndërkombëtare në vitin e kaluar, Bordi Drejtues i Fondit të Kursimeve Pensionale...

Trepça vlen 500 miliardë dollarë

0
Në emisionin ‘Arena’ të “Ora News” është diskutuar rreth situatës politike në Kosovë, idesë për ndarje dhe Trepçës, debat ky që u riaktivizua pasi...

KDI: Drenasi komuna më transparente

0
Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) dhe OJQ Aktiv përmes një konference, sot ka bërë publikimin e raportit “Transparometri 2018”, që vë në pah të...

Ndërron jetë akademik Idriz Ajeti

0
Ka vdekur më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet tona...