Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 29 marsin në vite…

1886 – Koka Kola del në shitje për herë të parë, në një farmaci në Atlanta. Shpikësi i saj, Xhon Pemberton, pretendoi se pija mund të kuroje çdo gjë, duke u nisur nga histeria, deri te ftohjet sezonale.

1827 – Kompozitori Ludvig Van Beethoven u varros në Vjenë, në mes të një turme prej më shumë se 10 mijë njerëzish që mbanin zi.
1867 – Shtetet e Bashkuara e blenë Alaskën nga Rusia për 7.2 milionë dollarë.
1913 – Qeveria gjermane rriti taksat, në mënyrë që të financojnë buxhetin e ri ushtarak.
1936 – Italia bombardon qytetin etiopian të Hararit.
1952 – Presidenti Herri Truman largon veten nga gara presidenciale.
1966 – Leonid Brezhenev bëhet Sekretari i parë i Partisë Komuniste Sovjetike. Ai denoncon politikën amerikane në Vietnam, dhe e quan atë një agresion.
1967 – Franca lëshon nëndetësen e saj të parë bërthamore.
1973 – Trupat e fundit amerikane tërhiqet nga jugu i Vietnamit.
1986 – Një gjykatë në Romë shfajëson gjashtë burra të akuzuar për organizimin e një komploti për të vrarë Papën./botasot/kohaislame

Artikulli paraprakGreqi, më shumë se 1,5 milionë grekë i rikthehen Bujqësisë
Artikulli vijuesPacolli shkeli ligjin kur firmosi për investime në Nigeri