Dosja e Shefave XIV: Lufta brenda PDK-së për pozitat e larta në institucionet e shtetit

Sami Lushtaku e Adem Grabovci kishin fuqi të madhe brenda PDK-së. Megjithatë, në dy raste ata kishin dështuar ta emëronin Ramadan Gashin. Synonin një pozitë në Agjencinë e Akreditimit dhe atë të drejtorit të Infrakosit. Në dy rastet, pengesë kishte dalë Ramë Buja e Ferat Shala. Përgjimet telefonike dëshmojnë se drejtuesit e PDK-së, zgjidhnin njerëzit e tyre në institucione të larta që gjenerojnë miliona euro. Përveç kësaj, ata planifikonin largim të njerëzve nga puna për t’ua lënë pozitat njerëzve të tyre. Insajderi sjell dy biseda të Adem Grabovcit dhe Sami Lushtakut në serinë e XIV të Dosjes së Shefave.

Sami Lushtaku, kishte mision që t’i bënte një vend të mirë në institucione shtetërore paraardhësit të tij, Ramadan Gashi.

Lushtaku, në koordinim me Adem Grabovcin, kishin zgjedhur një pozitë të lartë në Agjencinë për Akreditim të Arsimit të Lartë. U duhej edhe aprovimi i ish-ministrit të Arsimit, Ramë Buja.

Planifikonin edhe kapjen e postit të drejtorit të Infrakosit.

Por, në asnjërën prej këtyre pozitave nuk ishte zgjedhur, Dani, siç i referohen ata Ramadan Gashit.

Buja kishte zgjedhur Fatmir Arifajn për pozitën e lartë në Agjencinë e Akreditimit. Ndërsa, Agron Thaçin e kishin zgjedhur në pozitën e drejtorit të Infrakosit. Kjo dëshmohet me serinë e V-të Dosja e Shefave.

Gashi, do të sistemohej më vonë në një pozitë edhe më të lartë në Qeveri.

Plani i Lushtakut dhe Grabovcit dëshmohet në dy përgjime telefonike të fundvitit 2011. Ata, përveç tjerash bisedojnë edhe për Agron Thaçin, drejtorin e ri të Infrakosit. Grabovci, e pyet Lushtakun se mos e njeh, teksa ia lavdëron Thaçin si personalitet.

Gashit, do t’i bëhej vend në Ministrinë e Drejtësisë, si zëvendësministër. Ndërkohë, që vëllai i Agron Thaçit, Emrushi do të bëhej drejtor i Shërbimit Korrektues të Kosovës. Këtë pozitë ai e ka mbajtur deri vitin e kaluar, kur u detyrua të japë dorëheqje për shkak të kriminalitetit në burgje.
E, Gashi, pozitën e zëvendësministrit të Drejtësisë, e kishte mbajtur vetëm dy muaj. Ai ishte shkarkuar për shkak se kishte një aktakuzë për shpërdim të pozitës zyrtare. Shkarkimi i tij ishte bërë pas raportimit të “Kohës Ditore” për këtë aktakuzë.

Gashi, aktualisht drejton Agjencinë për Ndihmë Juridike Falas.

Në një bisedë telefonike, Lushtaku e thërret Grabovcin dhe i kërkon falje që po e shqetëson dhe pengon për shkak të angazhimeve dhe punëve të shumta që kishte Grabovci.

“Jo ty s’ka nevojë me t’ardh keq hiç”, i thotë Grabovci.

“Unë fola, pom doket ish deputeti jonë, pe prishim konkursin edhe nihere, tek po thotë që po hi… nanen pa ja qi”, thotë Lushtaku, duke folur për pozitën e drejtorit të Infrakosit.

“Jo vallain unë…um ke shti vetë me fol vetë me to mos se po t’qi nanen tash”, thotë Lushtaku, duke shprehur nervozizmin për prishjen e konkursit.

“E kanë prit dy javë ditë, e kanë shpall ata qim nane”, ia kthen Grabobvci… Jo jo e kanë… emru.

“Kon”, pyet Lushtaku.

“Nifar Agron Thaçaj…, djalë i mirë, ma livdun tanë”, thotë Grabovci.

“E… hallall i koftë”, ia kthen Lushtaku… “N’Viti jeni shku”.

“Ai ky na boni, ky i joni na boni, që për to u shpall”, sqaron Grabovcit, duke lënë të kuptohet se për të është shpallur konkursi.

Lushtaku i quan të pabesë bashkëpartiakët e tij duke i sharë.

“Jo unë jo, na e lam… jo unë jo unë…atynev pishpirikav lypin me ja qi nanen po, po edhe ti po, se edhe ti…”, i thotë Grabovci.

“Po, t’kom thirr pasha…, t’kom thirr pasha zotin, sma ke çu telefonin ha… bilahi t’kom thirrë”, ia kujton Lushtaku, Grabovcit interesimin për pozitën e drejtorit të Infrakosit.

“A s’ke muj, s’ke mujt me lshu ni sms a”, e pyet Grabovci.

“Po hajt bre burrë se unë, pom vjen keq me t’pengu, po t’kallxoj drejt, se unë e di që 100 mijë punë i keni”, sqaron Lushtaku.

“E… paskit bo mut, e paskit bo mut shnosh”, ankohet ai.

E Grabovci e garanton Lushtakun se Danin, siç i referohet ai, Ramadan Gashit, e çojnë ku ka qejf ai.

“Po bravo”, e lavdëron Lushtaku dhe ia cakton pozitën duke i thënë zëvendës.

“Kom fol me Hashimin…, Ehhh… ku dojshim Danin. Për qita nuk e kundërshtova unë shumë”, thotë Grabovci.

“Mos u bo i qim… mos u bo edhe ti i lig… Se ma shumë menoj unë për ty, se ti për veti”, thotë Grabovci.

“E ta hansha synin ty, po lyp qi nanen. Edhe tash atë mikun tem e merr ai… Tash atë mikun tem, se hala s’u hi n’punë ai miku jem”, vazhdon Lushtaku.

“Hajt se aty tani, aty toni bisedojmë na”, thotë Grabobvci.

“Jo po po, edhe qatu nja dy tre punëtorë t’i çoj nanën ja qifsha, se vallain na u qi nana, naj qesi, partizan, naj ushtar që janë, nja dy tre vetë…”, vazhdon Lushtaku duke kërkuar edhe vende tjera.

Grabovci i thotë se duhet të ulën e të bisedojnë për disa vende e institucione që sipas tij nuk janë duke u drejtuar nga njerëz adekuat.

“Na duhet, na duhet mu ul me bisedu, n’do vena, n’do vena ku s’jonë njerëz adekuat jarani jem”, shton Grabovci.

“Mirë mirë, po ju po na rrast qishtu, kur prej Vitie e keni pru aty”, ankohet Lushtaku, për emërimin e Agron Thaçit.

Ata vazhdojnë bisedën për një debat në Rubikon. Lushtaku i jep lëvdata të shumta, Grabovbcit për debatin, duke e konsideruar se ka qenë i “shkelqyeshëm.

“Jo t’kom pa bile ka mbarimi je kanë… një punë e shkëlqyeshme. Unë nuk thom ti e din nuk të thom je kanë i shkëlqyshum pa kanë”, thotë Lushtaku.

Para kësaj bisede, Grabovci e Lushtaku kishin biseduar njëherë tjetër. Përgjimi ishte publikuar në 2012 në kanalin Youtube.

“A piçka ti mater… ngom e… unë fola me ministrin, me… kit dreqin e ki parasysh me ëëë….”, thotë Lushtaku duke përmendur Ramadan Gashin.

Ndërsa, Grabovci thotë se konkursin e ka kthyer në pikën zero.

“E mirë shumë. Mirë shumë ja paske ba, po t’kallxoj…, ai tha për qita po du me t’vet. Ai s’po mujke edhe kshtu, ashtu, s’po mujke me ba, pa kalu nëpër Qeveri”, thotë Lushtaku, duke kujtuar se duhet vendim i Qeverisë që udhëhiqej nga Hashim Thaçi.

Ndërsa, Grabovci thotë se në Qeveri refuzohet, pa treguar se çka refuzohet.

Biseda e parë

Lushtaku: Qishtu ju as telefonin as telefonin nuk e çelni more. more.

Grabovci: O… a ti, a ti je a?

Lushtaku: Përshëndetje…

Grabovci: (nuk kuptohet)

Lushtaku: Përshëndetje zotëri deputet!

Grabovci: Kina ty ta boftë…

Lushtaku: Si dukesh, si dukesh?

Grabovci: Mirë faleminderit.

Lushtaku: E…, mu m’vjen keq që po t’shqetsoj kanihere.

Grabovci: Jo ty s’ka nevojë me t’ardhë keq hiq.

Lushtaku: Po, jo, jo me dëshirën time, po…

Grabovci: Jo, ti me mu e ki shumë hapt.

Lushtaku: Ehhh…

Grabovci: Ehhh…

Lushtaku: Ngo?

Grabovci: Qysh je a je mirë?

Lushtaku: Mirë vallain mirë.

Grabovci: A je lodh a jo?

Lushtaku: Vallain po, unë fola, pom doket ish deputeti jonë, pe prishim konkursin edhe niherë, tek po thotë që po hi… nanën pa ja qi.

Grabovci: Jo thuj hiq ma…

Lushtaku: Jo vallain unë…um ke shti vetë me fol vetë me to mos se po t’qi nanen tash.

Grabovci: U shku tash ajo.

Lushtaku: Jo jo, s’u shku.

Grabovci: E kanë prit dy javë ditë, e kanë shpall ata qim nane.

Lushtaku: Apet a?

Grabovci: Jo jo e kanë, kanë… emru.

Lushtaku: Kon?

Grabovci: Nifar Agron Thaçi, kush është, djalë i mirë, ma livdun tan.

Lushtaku: I kahit?

Grabovci: I Vitisë.

Lushtaku: E… hallall i koftë.

Grabovci: Tybe ne njofsha unë

Lushtaku: N’Viti jeni shku.

Grabovci: Ai ky na boni, ky i joni na boni, që për to u shpall.

Lushtaku: E unë thash, thash, po foli po ti s’po ja ….

Grabovci: A din qysh osht puna?

Lushtaku: Ëhë…

Grabovci: Danin…

Lushtaku: Jeni bo t’pa besë o qija nanën, s’u met…

Grabovci: (nuk kuptohet)

Lushtaku: Jo unë jo, na e lam… jo une jo unë…atynev pishpirikav lypin me ja qi nanën po, po edhe ti po, se edhe ti…

Grabovci: (Nuk dëgjohet) a je kanë qe ni javë…

Lushtaku: Po, t’kom thirr pasha t’kom thirr pasha zotin, sma ke çu telefonin haa… bilahi t’kom thirr.

Grabovci: A s’ke muj, s’ke mujt me lshu ni sms a?

Lushtaku: Po hajt bre burrë se unë, pom vjen keq me t’pengu, po t’kallxoj drejt, se unë e di që 100 mijë punë i keni.

Grabovci: Po mos ja qi nanën, ty keq (nuk kuptohet)…

Lushtaku: E… paskit bo mut, e paskit bo mut shnosh.

Grabovci: Danin, të çojmë aty ku ka qef Dani.

Lushtaku: Po bravo.

Grabovci: E kta.

Lushtaku: Zëvendës…

Grabovci: Kom foli me Hashimin.

Lushtaku: Po.

Grabovci: Eh.. kta me çu …

Lushtaku: (nuk kuptohet).

Grabovci: Ehhh… ku dojshim Danin. Për qita nuk e kundërshtova unë shumë.

Lushtaku: Vallain… hajde nejse mirë mirë…

Grabovci: Mos u bo i qim… mos u bo edhe ti i lig.

Lushtaku: Jo unë nuk t’thirri…

Grabovci: Se ma shumë menoj unë për ty, se ti për veti.

Lushtaku: E ta hansha synin ty, po lyp qi nanën. Edhe tash atë mikun tam e merr ai.

Grabovci: Hee…

Lushtaku: Tash atë mikun tem, se hala s’u hi n’punë ai miku jem.

Grabovci: Hajt se aty tani, aty toni bisedojmë na.

Lushtaku: Jo, po po, edhe qatu nja dy tre punëtor ti qoj nanën ja qifsha, se vallain na u qi nana, naj qesi, partizan, naj ushtar që janë e që janë, nja dy tre vetë…

Grabovci: Na duhet, na duhet mu ul me bisedu, n’do vena, n’do vena ku s’janë njerëz adekuat jarani jem.

Lushtaku: Mirë mirë, po ju po na rrast qishtu, kur prej Vitie e keni pru aty.

Grabovci: (nuk kuptohet) o burrë.

Lushtaku: Hajde… Adem qysh je kallxom axhit ti kshtu?

Grabovci: Vallain nuk jom mirë qe nja dy ditë.

Lushtak: E… se t’pash t’pash n’televizorë, zjerm qitshe.

Grabovci: Kur?

Lushtaku: Tpash kur ke n’debat, n’Rubikon.

Grabovci: A…., hajt hajt opinioni yt?

Lushtaku: Mirë pasha zotin je kanë…

Grabovci: Nuk dëgjohet.

Lushtaku: Jo pasha zotin.

Grabovci: N’fillim e respektova kit Ibrahimin.

Lushtaku: Po po.

Grabovci: Thash ti jepi përparsi a’tina, ai ja nisi m’u fryjav, jo bre se tash po u qij nanën unë juve.

Lushtaku: Jo t’kom pa bile ka mbarimi je kanë… një punë e shkëlqyeshme. Unë nuk thom ti e din nuk të thom je kon i shkëlqyshum pa kanë.

Grabovci: Unë për çka, për çka…

Lushtaku: Jo vallain pash zotin… hëë..

Grabovci: U kry faleminderit.

Lushtaku: Hajde shoqi jem.

Grabovci: U bo jaran. Kalo mirë a.

Lushtaku: Hajde çao, çao, çao.

Biseda e dytë

Grabovci: Alo.

Lushtaku: Aaah… n’emën, n’emën t’Republikës Shqipërisë ty, kshtu e ashtu t’koftë.

Grabovci: O ty t’Shqipnisë, e t’Serbisë.

Lushtaku: Ehh…

Grabovci: Dyjat bashkë, se as njana s’është ka m’len lezet, hihihih…

Lushtaku: Hahaha… nanën dojnë me jau qi opozita, çfarë çfarë lesh deputeti je ti, kur po t’mujnë tanë po t’mujnë.

Grabovci: Unë jom qaj i qimë nane që e sjelli e e pshtjelli e jau qi nanën tanve.

Lushtaku: Jo vallain po ta qijnë ty tanë.

Grabovci: Jo vallain.

Lushtaku: Po vallain n’emër demokracisë tanë kush po çohet po ta qin, hëë…, po le allahile se se inati m’erdh dje, e sot e, eejjj….

Grabovci: Sot sot…

Lushtaku: Poçaver jeni bo poçaver.

Grabovci: Unë i mujta, unë i mujta, ai…

Lushtaku: Jo e keni mujt veten ju.

Grabovci: Kryetari u çu e dul, jo tha bon.

Lushtaku: Cili? Cili? E… ja qifsha nanën.

Grabovci: Jakupi.

Lushtaku: O ja qifsha nanën e nanës, po qeni që po bahet, po pse s’po ja qini nanën me rrxu a çka u bo.

Grabovci: Jo vallain veç për mos me na u bo skandal, se po vallain…

Lushtaku: O vallain, pa t’ja qi nanën.

Grabovci: Osht ka e lyp, hiç hiç lerg s’e ka.

Lushtaku: Pasha zotin, pa t’ja kallxu venin, nuk e kisha lanë bash me pas kanë ai i biri i Adem Jasharit, hëë…

Grabovci: Edhe, edhe, dje kanë kontribu për me na ndodh qajo që na ndodhi.

Lushtaku: Po, po, po, po.

Grabovci: Mirëpo unë jau futa n’anën tjetër, thash kto, thash jonë rekomandimet, nuk janë obligative për Qeverinë dhe jonë në përputhje t’plotë me qëndrimet e Qeverisë së Republikës t’Kosovës, prandaj na… se unë i përgadita sot, m’i shti n’rivotim. Po, fola me ata naltë atje, me ata miqtë, me kta t’Komisionit t’Parlamentit Evropian, me Parlament Evropian atje, u konsultova edhe me atë dostin atje…

Lushtaku: Aha, aha…

Grabovci: … thash situatën e kom qishtu, teksti ii…, se e ndryshun dje, thash nuk është i dëmshëm edhe amerikantë thanë nuk është i dëmshëm me shku qashtu. Tha veç ju fuqizon juve. Tha po kqyr politikisht përfito, po kur ju tregova çka po du me ba, tha na ki përkrahje. Tha bravo t’koftë, qikjo tha osht fitore, fitore e juve

Lushtaku: (nuk kuptohet)

Grabovci: Edhe dola me ni deklaratë. Se di a i ke përcjell lajmet?

Lushtaku: Jo tybe, jo si…

Grabovci: Para mediave, u thash, thash ëëë nocioni i hershëm ka qenë në përputhje me qëndrimet e Qeverisë së Republikës s’Kosovës, sepse masat për reciprocitet, Qeveria e Kosovës veç osht duke i zbatuar, prandaj ne nuk kemi nevojë për rivotim të ma tutjeshëm se nuk i dëmton interesat e venit…

Lushtaku: Qitu, qitu je kallxu diplomat se.

Grabovci: Po normal.

Lushtaku: A piçka ti mater… ngom ee… unë fola me ministrin, me me … kit dreqin e ki parasysh me ëëë….

Grabovci: Me Bekimin?

Lushtaku: Jo more me ish kryetarin e komunës tem.

Grabovci: Po?

Lushtaku: A foli ai me ty?

Grabovci: Unë, ünë e kom çu, unë, e kom çu ata për me kthy n’pikën zero.

Lushtaku: E mirë shumë, mirë shumë ja paske ba, po t’kallxoj…, ai tha, ai tha, për qita po du me t’vetë. Ai s’po mujke edhe kshtu ashtu s’po mujke me ba, pa kalu nëpër Qeveri.

Grabovci: Kon? Ata atje a?

Lushtaku: Po de po, jo jo kta te, ministri, te ministri.

Grabovci: Aha.

Lushtaku: Të pjesa tjetër. A pe din?

Grabovci: Te Beqa a?

Lushtaku: Jo jo, te ky i Arsimit i arsimit, tha duhet me kalu…

Grabovci: Ëëë.. po a?

Lushtaku: Duhet me kalu tha me çdo kusht tha, kah kah…

Grabovci: Kah Qeveria.

Lushtaku: Kah Qeveria po.

Grabovci: Aa… domethanë duhet… i propozohet Kshillit t’Ministrav.

Lushtaku: Po, po, po.

Grabovci: Ehh aty i refuzohet.

Lushtaku: Po, po, po.

Grabovci: Jo unë menova, për kta të trenave.

Lushtaku: Jo, jo, qata, qata.

Grabovci: Okej okej, ajo te koka shumë mirë pra.

Lushtaku: Mirë mirë, naj sen tre a naj sen a?

Grabovci: Edhe kta i thash unë për me kthy te trenat.

Lushtaku: Eh… mirë.

Grabovci: N’pikën kahh.

Lushtaku. Mirë shumë, hajde hajde unë ju pozdraviti juve Qeverisë t’Kosovës, hajde, hajde u piqka vam materina hajde.

Grabovci: Osht shefi i grupit parlamentar.

Lushtaku: Hajde bre hajde nanën e nanës.

Grabovci: I Partisë Demokratike juaj…

Lushtaku: Hajde bre se lyp me t’qi nanën bre hajde.

Grabovci: Edhe ju e keni lyp kaherë.

Lushtaku: A na moti.

Grabovci: N’mënyrë… n’kontinuitet duhet me jau kajt lokën.

Lushtaku: Hajde bre edhe kur t’thirri ço telefonin se pasha zotin.

Grabovci: M’varet prej disponimit.

Lushtaku: Hajde, hajde, piqka de materina.

Grabovci: Hahahaha…

Lushtaku: Hajde, çao çao.

Grabovci: Tung tung. /Insajderi.com

Artikulli paraprakNjeriu që fotografoi pesëvjeçarin sirian: Atë natë të gjithë qanin, ai nuk qante, ai nuk e tha asnjë fjalë! (Foto/Video)
Artikulli vijuesKur të vdes! Poezi nga poeti Kuksjan që u var nga komunistët në 1988.