Fisnik Ismaili: Stupcat, grafitat nëpër mure, Charlie Hebdo, e kta…

Pshurrsha hipokritat që m’dilshi me ‪#‎JesuisCharlie‬ hashtaga, e syreta në përkrahje të tyne, e tash çoheni peshë për një grafit në mur, e një skeç, kur s’ju konvenon…

Lidhje, bre, lidhje me liri të shprehjes nuk keni. Shiteni liberalë, por mrena n’shpirt jeni racista, shovinista, homofoba, religjiofoba, servila, tinzarë e çkamos. Juve me ju lanë pak pushtet, çdo të dytin e kishit linçue, vjerrë për banderi, në emën të demokracisë. Pe dini kish jini, ubu.

Edhe, thue se na krejt punët në dyzen i patëm, veç me qeto me u marrë. Posaçërisht kur satira e përdorun e ka një dozë të vërtete. Ndoshta edhe qata po reagoni, se e vërteta po dhimke, po t’regjke.

Fisnik Ismaili

 

Artikulli paraprakMuhamed Zekiri: Kërkoj ndihmë nga Ti o Allah nga e keqja dhe zullumi i pushtetarëve
Artikulli vijuesRETRO-2015: BFI-ja qëndroi ballë dhe u forcua ende më shumë edhe përskaj tentimeve për ta lëkundur