Gjermania dëshiron të blejë aeroplan të padukshëm

Ushtria gjermane ka vënë prioritet të saj zëvendësimin e aeroplanëve bombardues Tornado, duke kërkuar fluturues të brezit të pestë, të cilët armiku vështirë mund t’i detektojë me radarë dhe që mund të godasin objektivat nga distanca të largëta, tha shefi i Forcës Ajrore Gjermane, Karl Milner.

Siç shkruajnë mediat gjermane, kërkesa e Milerit orientohet drejtë blerjes së aeroplanëve luftarakë F-35, që është flota e vetme perëndimore që i plotëson kriteret e kërkuara nga ushtria gjermane, transmeton kp.

Artikulli paraprakZjarr në Fakultetin e Ndërtimtarisë në Shkup
Artikulli vijuesGodet vala e dytë e “lojës së madhe” në Arabinë Saudite