Irani: Shpall testimin e suksesshëm të dy raketave të reja

0
167

Irani pak para shënimit të 35 vjetorit të Revolucionit Islamik,  ka shpallur me sukses testimin e dy raketa të reja.

Ministri i mbrojtjes, Hossein Deghan, tha se testimi i raketave balistike ka kaluar ashtu siç është planifikuar dhe se ato “mund tu shmangen sistemeve antiraketore” dhe kanë kapacitet për “shkatërrim të madh”.   Agjencia shtetërore iraniane e lajmeve, IRNA, raportoi se presidenti, Hassan Rohani, i uroi popullit dhe liderit suprem, Ajatollah Ali Khamenei, testimin e suksesshëm të raketave. /sotnews/kohaislame