Kajsia të mbron nga dielli

0
152

Të kosnumosh sa më shumë kajsi gjatë verës do të thotë të mbrosh sa më shumë lëkurën nga rrezet e dëshme të diellitKajsia është e përbërë ngavitamina A, e cila ka rol mbrojtës ndaj diellit dhe sulmeve që vijnë nga jashtë. 

Disa nga të mirat që sjell vitamina A janë:

Mbron edhe sytë dhe përmirëson shikimin. 

Kajsia është e pasur edhe me vitaminë C, e cila ka këto të mira:

Ndikon në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe në këtë mënyrë paraqetnjë atu të mirë në luftën kundër anemisë.

Është e pasur me kalium dhe plot proteina, është burim i hekurit dhe bakrit dhe mineraleve esenciale që janë të rëndësishme për shëndetin. /albeu./kohaislame