Kosova injoron Luginën

0
185

Autoritetet e Prishtinës zyrtare ka kohë që po e injorojnë faktorin politik të Luginës së Preshevës, për të sensibilizuar problemin e shqiptarëve të atjeshëm.

Përfaqësuesit e Kosovës Lindore, thonë se prek kohësh kanë kërkuar takim me presidenten e shtetit, Atifete Jahjaga, kryeministrin Hashim Thaçi dhe kryetarin e Kuvendit, Jakup Krasniqi.
Por asnjëherë nuk kanë marrë përgjigje zyrtare për mosrealizimin e këtij takimi, përmes të cilit synohet që të rritet interesimi i Qeverisë së Kosovës për problemet e shqiptarëve të atjeshëm, shkruan “Zëri”.
Ndërkohë edhe Tirana zyrtare po hesht karshi shqiptarëve të Serbisë./Indeksonline/kohaislame