Kroatët votuan kundër martesave të homoseksualëve

Kroatët kanë votuar të dielën kundër maretsave ndërmjet gjinive të njëjta.

Në referendumin për definimin e martesës, shumica e tyre i kanë dhënë mbështetje definimit si “bashkim të një burri dhe një gruaje”.

Miratimi i kësaj mase nxjerr jashtë ligjit martesat ndërmjet gjinive të njëjta në vendin më të ri të Bashkimit Evropian.

Referendumi i së dielës ishte rezultat i një nisme të mbështetur nga kisha./bs/kohaislame

Artikulli paraprak(Video) Lajmi i fundit: Vdes simpatizanti i Vetëvendosjes
Artikulli vijuesShtatë artikuj ushqimorë që nuk do t’i hani pasi ta lexoni këtë artikull