Ndryshim drastik i politikës së SHBA-së: Largimi i Assadit nuk është më prioritet

Syria's President Bashar al-Assad speaks during an interview with a German newspaper in Damascus, in this handout photograph distributed by Syria's national news agency SANA, June 17, 2013 . Europe will "pay the price" if it delivers arms to rebel forces in Syria, Assad said. REUTERS/SANA/Handout via Reuters (SYRIA - Tags: POLITICS CONFLICT) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS - RTX10R1Z
Largimi i presidentit sirian Bashar al-Assad nga pushteti nuk është më në qendër të politikës së jashtme amerikane ndaj Sirisë, tha ambasadori amerikan në Kombeve të Bashkuara, Niki Haley.

Ai konfirmoi një kthesë të qartë në krahasim me administratën e mëparshme amerikane, transmeton lajmi.net.

“Prioriteti ynë nuk është të ulemi atje dhe të përqendrohet në heqjen e Asadit, por për të parë se si të qetsojmë situatën, për të cilën duhet bashkëpunuar më njerëz të ndryshëm”, tha ai. /Lajmi.

Artikulli paraprakSpecialja, arsyeja për zgjedhjet e parakohshme
Artikulli vijuesLigjet e shëndetësisë, politike