Operacionet e Ushtrisë turke, dhjetëra terroristë të PKK të vrarë

0
349

Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë ka njoftuar se në operacionet ajrore të ndërmarra në veri të Irakut kundër objektivave të organizatës terroriste separatiste janë vrarë 34 terroristë të PKK, raporton Anadolu Agency (AA).

Në faqen zyrtare të internetit të Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë janë përmendur ngjarjet dhe aktivitetet e kërkim-shpëtimit brenda vendit. Gjithahstu theksohet se si pasojë e sulmeve ajrore të ndërmarra në veri të Irakut kundër objektivave të organizatës terroriste separatiste u vranë në total 34 terroristë.

Gjithashtu është theksuar se forcat e policisë gjatë patrullimit pasi kanë vërejtur kanë shkatërruar një shpërthyes artizanal të vendosur më parë në anë të rrugës nga terroristët në lagjen Kepenk në komunën Shemdinli të qytetit Hakkari.

Ndërsa theksohet gjithashtu se në rajonet malore të komunës Yüksekova një terrorist është dorëzuar i pa armatosur.

Theksohet gjithashtu se në kontrollet e ushtruara pas një sulmi të ndërmarrë nga terroristët ndaj Komandës së stacionit të xhandarmërisë Çavuşgüllü në rajonin Karayazı në qytetin Erzurum janë gjetur 1 pushkë, një karikator, 21 fishekë, 30 gëzhoja si deh një dylbi.

Ndërsa një terrorist tjetër është dorëzuar së bashku me dy pushkë, 3 bomba dore tek forcat e sigurisë në komandën e xhandarmërisë Kaynarpınar në rajonin Karlıova në qytetin Bingöl.

Ndërsa në fshatin Kılcan në rajonin Elbeyli të qytetit Kilis janë kapur 25 terroristë anëtarë të organizatës terroriste DAESH, ku 2 prej tyre me origjinë të huaj të cilët po tentonin të kalonin në mënyrë ilegale nga Turqia në Siri.