Reagon Imam Ahmed Kalaja – “ASHK & SHSHF.

0
1412

Reagon Imam Ahmed Kalaja

Ja çfarë shkruan në profilin e tij në fb

“ASHK & SHSHF.

Aleaca e Shtrigave dhe Kërmave ne kordinim te plote me Shqip Shpif Folesit shperndane nje video te mire manipuluar te fillimeve te problemeve ne Siri ku sipas tyre implementojne faktin se sikur une kam bere thirrje per te vajtur shqiptaret atje per kete arsye dua te sqaroj mbare miqte dashamiret vellezerit koleget xhematlijte nxenesit e mij po edhe armiqte sidomos mediat e anetaresuara me vete deklarim ne nje nga dy aleancat e lart permendura;

Thjesht edhe njehere sqaroj edhe rikonfirmoj se;

Kjo video e shprendare dje ne disa portale tashme te ditura se argate te kujt jane si dhe te udhehequra nga aleanca te erreta, nder sektare, nder fetare, nder nacoinale nuk eshte vetem se ne fillimet e trazirave ne Siri para tre kater viteve, kur gjerat ishin te paqarta, kur bota mbare solidarizohej me mbare popullin sirian, atehere ku muslimanet mbronin familjet e tyre dhe pronen e tyre, si dhe kerkonin te drejtat e tyre legjitime, lirine, barazine, plurarizmin etj etj pra nje revolucion mbare popullor gje qe e ben levizjen e tij perpjekje e shenjte, lufte te shenjte pastaj me vone ndodhen lojra te ndryshme politike dhe u formuan grupacione per interesa nafte sektare ushtarake etj etj etj edhe si pasoje per te percare muslimanet deri aty sa u formuan grupe qe vrisnin muslimanet e grupeve te tjera dhe pastaj u formua ISISI nga agjentura te ndryshme, qe ska nevoje te japim detaje, ( pavaresisht pa diturise se manipuluarve mercenareve te cilet ndoshta vetem nijetin kane te paster asgje tjeter). Pasta aty thuhet qe cdo musliman e ka obligim ti ndihmoje me sa mundesi ka dua, e ndihma, e asgje tjeter jo siç aludohet nga aleancatve felliqta se po behet thirrje per xhihad. Mos harro se ata qellimisht kane hequr cfare ka para edhe pas; po ashtu mos te harrojme qendrimet e mia konseguente te qarta edhe te panegociueshme kane qene edhe mbetet ; ”qe te huajt ne pergjithesi sidomos shqiptaret ne veçanti sduhet te vene atje per arsye qe une i kam shpjeguar asokohe e artikujt e mi jane te kudo gjendur” gje per te cilen ata mua me shpallen edhe qafir etj etj… . Mirepo aleancave vllaznore mbi-sektare, mbi-fetare edhe anti kombetare keto nuk ju interesojne, qellimisht nuk po permend emra sepse nuk dua tju jap felliqesirave vlere.

Vetem nje gje di te them; Zoti ju dhente ate qe meritoni ne kete bote edhe ne tjetren!

Mirupafshim Diten e Gjyqit te Madh Aleace Shtrigash e Felliqesirash atje Zotit sdo te mund ti beni loje fjalesh o plehra; Zoti jua dhente hakën!

Amin!” ka përfunduar Imami Kalaja