Rrugët e Havanës gati për të mirëpritur presidentin amerikan Obama

Përveç qytetarëve të shumtë me fanella të veshura me figurën e Obamas dhe flamuj kubanez dhe amerikan në duar, në qytet janë vendosur edhe bilborde dhe posterë

 

HAVANË (AA) – Kryeqyteti i Kubës, Havana, është gati të mirëpresë presidentin amerikan Barack Obama i cili sonte do të mbërrijë në vizitën zyrtare historike në këtë shtet meqë pasi do të jetë presidenti i parë amerikan që viziton Kubën pas nëntë dekadash, raporton Anadolu Agency (AA).

Vizita e Obamas vjen si rrjedhojë e vazhdimit të procesit për normalizim të marrëdhënieve bilaterale të filluar nga administrata e tij në vitin 2014. Marrëdhëniet ishin bllokuar për gati 50 vite si pasojë e aleancës kubaneze me ish Bashkimin Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë.

Artikulli paraprakDiCaprio: Kina mund të bëhet hero në luftën për mbrojtjen e mjedisit
Artikulli vijuesVatikani do të hapë arkivat për kohën e komunizmit në Argjentinë