SHBA rrit mburojën anti-raketore të Izraelit, si pjesë e 'angazhimit solid për sigurinë e tij"

0
244

Pentagoni do të kërkojë të sigurojë Izraelin me një ndihmë shtesë prej $ 70 milion dollarëve, në muajt e ardhshëm për mburojën e tij me raketa të rrezeve të shkurtëra, të njohur si “Kubja e Hekurt”, tha Sekretari amerikan i Mbrojtjes Leon Panetta, pas një takimi me homologun e tij izraelit të enjten.
Deri më tani, Shtetet e Bashkuara ka dhënë $ 205 milionë dollarë për të mbështetur “Kuben e Hekurt”, që prodhohet nga kompania me pronësi shtetërore të Izraelit, Raphael Advanced Defense Systems Ltd. Sistemi përdor raketa të vogla të udhëzuara nga radari e që hedhin në erë raketat e stilit Kaqusha, me rreze veprimi prej 5 km (3 milje) në 70 km (45 milje), si dhe bomba mortajash.
Por republikanët e kanë kritikuar presidentin Barak Obama për atë që ata e përshkruan si pamjaftueshmeri e fondeve të SHBA-ve -për bashkëpunimin në sistemin e mbrojtjes së Izraelit për vitin 2013, krejt kjo vjen pas kërkesës së Obamas lidhur me buxhetin, që u lëshua në shkurt të vitit, që deficiti të reduktohet, duke u reduktuar kërkesat.
Panetta tha se Pentagoni do të kërkojë fonde shtesë për programin Dome Iron (kube e hekurt) gjatë tre viteve të ardhshme “, bazuar në vlerësimin vjetor të kërkesave të sigurisë izraelite”, Reuters.
“Qëllimi im është që të sigurojë se Izraeli ka fondet që i duhen çdo vit për të prodhuar këto bateri që mund të mbrojnë qytetarët e saj”, tha Panetta.
Ai tha se 70 milion dollarë $ do të jepen këtë vit fiskal, i cili përfundon në shtator.
Ky lajmërim vjen pas parashikimeve të botuara në të përditshmen izraelite Haaretz se Uashingtoni ishte i gatshëm të paguante 680 milion dollarë $ për të paguar më shumë bateri anti-raketore, sipas AFP.
“Kjo është ndihma, me kusht që Kongresi të pajtohet, ne mund të lëvizim shpejt, për të siguruar që mos të ketë asnjë mungesë në këtë sistem të rëndësishëm,” tha Panetta në një deklaratë pas takimit në Pentagon me ministrin izraelit të Mbrojtjes Ehud Barak.The-Iron-Dome-300x197

Deri në prill, Izraeli kishte vendosur tri njësi operative të sistemit, i cili ndihmoi që të pengonte palestinezët të sulmonin me raketa gjatë një shpërthimi që Izraeli ndërmorri në luftën rreth Rripit të Gazës, në muajin mars. Ministri ka folur që ata kanë nevojë për një total prej 13 ose 14 njësive të tilla për tu mbrojtur në fronte të ndryshme.
Sistemi ka zbuluar më shumë se 80 për qind të objektivave të angazhuar në mars, kur rreth 300 raketa dhe mortaja ishin gjuajtur në Izraelin jugor, ky sistem ka kursyer shumë jetë, tha një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes së SHBAve.
Marrëdhëniet Amerikano-izraelite kanë qenë të tendosura rreth asaj se si të kundërshtohet programi bërthamor i Iranit, ëashingtoni duke argumentuar se sanksioneve duhet t’i jepet një shans për të punuar, ndërsa udhëheqësit izraelitë kanë sugjeruar se koha po kalon dhe se veprimi i njëanshëm ushtarak shpejt mund të jetë i nevojshëm.
Panetta e ka quajtur “ndihmë solide pjesën e angazhimit të tyre për sigurinë e Izraelit”, për sistemin e mbrojtjes ajrore që vjen si shtesë “në krye të rreth 3 miliard dollarë në ndihme vjetore për cështjen e sigurisë.”

Izraeli dhe shumica e Perëndimit besoj maska bërthamore të Iranit programit të energjisë një makinë për të zhvilluar armë atomike. Teherani mohon qëllimet e tilla.Vizita Barakut në Uashington ishte e treta në sa më shumë muaj dhe erdhi si Shtetet e Bashkuara dhe fuqive të tjera të mëdha të përgatitur për një bisedimet e raundit të reja këtë muaj me Iranin për programin e tij bërthamor.