Shqipëri, zjarr në pyjet e Ersekës, shpërthejnë granata

0
181

Zjarri ka përfshirë qindra hektarë pyje në Ersekë, ndërsa janë dëgjuar shpërthime granatash në fshatrat Pepellash dhe Nikolicë.

Flakët kanë rënë në zonat në kufi me Greqinë dhe ndërhyrja e zjarrfikëseve atje është thuajse e pamundur.

Aktualisht janë evakuuar banorët e dy fshatrave, ndërsa kërkohet ndërhyrje urgjente nga ajri për të vënë flakët nën kontroll.

Granatat që kanë shpërthyer mendohet të jenë fshehur në pyll në vitin 1997./koha/kohaislame