Siri: 2500 viktima vetëm në nëntor

Forcat e regjimit kanë vrarë 2,583 njerëz gjatë sulmeve dhe operacionet kundër grupeve opozitare në të gjithë vendin në nëntor, Rrjeti sirian për të Drejtat e Njeriut raporton.

Sipas raportit të lëshuar nga SNHR, 2,583 njerëz duke përfshirë 663 nga grupet opozitare dhe 1.920 civilë u vranë gjatë sulmeve inskenuar nga forcat e regjimit në nëntor.
227 e civilëve ishin fëmijë, ndërsa 194 ishin gra, dhe 122 u vranë me tortura në burgjet dhe stacionet policore të kontrolluara nga regjimi sirian.
Mesatarisht 92 vetë u vranë në ditë që do të thotë 4 persona në orë, thotë raporti, dhe 9 fëmijë vdes çdo ditë e cila është 14% e numrin e vdekjeve gjithsej në nëntor.
Kjo është thënë edhe në raport se forcat e regjimit organizuan sulme me artilerie, snajperët dhe raketa vrasjen e 6 gra në ditë e cila është 8% e numrin e vdekjeve gjithsej.
Që nga fillimi i protestave kundër regjimit të Asadit në Siri, 12.000 fëmijë dhe 11,000 gra ishin vrarë, thuhet në raport./mszh/kohaislame

Artikulli paraprakPDK e para me vota në nivel vendi
Artikulli vijuesPërshpejtohet prodhimi i proçesorëve 64-bit për smartfonë