Siri, sulmohet autokolona humanitare e Gjysmëhënës së Kuqe

0
163
 
 
Një person ka humbur jetën, ndërsa 10 të tjerë janë plagosur në një sulm të ndërmarrë ndaj një kolone të ndihmës humanitare në kryeyqtetin Damask. Forcat e regjimit sirian të Bashar Al Asad kanë gjuajtur minahedhës në drejtim të autokolonës humanitare e cila i përkiste Gjysmëhënës së kuqe siriane.
 
Një zyrtar ka konfirmuar se në sulm kanë humbur jetën një person, ndërsa 10 të tjerë janë plagosur, nga ta shumica civilë.
 
Sipas të dhënave nga dëshmitarët. automjetet e kolonës humanitare shpërndanin medikamente dhe qumësht për fëmijët.
 
Një pjesë e madhe e qytetarëve kanë ikur nga kryeqyteti, ndërsa forcat e regjimit janë duke sulmuar rajonin Guta, rajon i cili vitin e kaluar u përball me sulme kimike nga regjimi i Bashar Al Asad./mszh