Sistemi imunitar dhe kanceri

Sistemi imunitar mbron trupin kundër sëmundjeve dhe infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, viruset, kërpudhat ose parazitët.

Ky është me të vërtetë një koleksion i reagimeve dhe përgjigjeve që trupi bën për të mbrojtur qelizat nga dëmtimi i infeksionit. Pra, kjo është quajtur nganjëherë përgjigje imune.
Sistemi imunitar është padyshim tejet i rëndësishëm për pacientët me kancer.

Kanceri mund të dobësojë sistemin imunitar duke u përhapur në palcën e kockave. Palca e eshtrave i bën qelizat e gjakut të ndihmojnë për të luftuar infeksionin. Dobësimi i sistemit imunitar ndodh më shpesh nga Leukemia ose Limfoma. Por kjo mund të ndodhë edhe me kanceret e tjera.

Kimioterapia, terapia biologjike dhe radioterapia mund të dobësojnë imunitetin duke shkaktuar një rënie të numrit të qelizave të bardha të gjakut të bëra në palcën e eshtrave. Doza e lartë e steroideve mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar, ndërsa ju jeni duke i marrë ato.

Sistemi imunitar mund t’ju ndihmojë për të luftuar kancerin

Disa qeliza të sistemit imunitar mund ti njohin qelizat e kancerit si jonormale dhe i vrasin ato.
Kjo është quajtur edhe imunitet i lindur. Këto mekanizma imunitare janë gjithmonë të gatëshme dhe të përgatitura për të mbrojtur trupin nga infeksionet. Ato mund të veprojnë menjëherë (ose shumë shpejt).

Mbrojtja e sistemit imun vjen nga:

– Një barrierë e formuar në lëkurë rreth trupit.

– Veshja e brendshme e zorrëve dhe mushkërive, të cilat prodhojnë mukus dhe kurth për pushtuesit dhe bakteret.

– Qimet që lëvizin mukusin dhe bllokojnë bakteret jashtë mushkërive.

– Acidi i stomakut, i cili vret bakteret që janë gëlltitur.

– Bakteret e dobishme në zorrë, të cilat pengojnë zhvillimin dhe shtimin e baktereve të tjera të dëmshme.

– Trakti urinar, i cili nxjerr bakteret dhe viruset nëpërmjet urinimit.

– Qelizat e bardha të gjakut quhen neutrofile, ato vrasin bakteret dhe organizma të tjera infektive.

Ka disa shkaktarë që këto mekanizma mbrojtëse mund të jenë të dëmtuara ose të kapërcehen nga viruset. Për shembull:

– Diçka mund të thyejë barrierën e lëkurës, si të paturit e një plage nga operacioni ose plage të shkaktuar nga rrethana të ndryshme.
– Kimioterapia mund të dëmtojë rëndë zorrët dhe funksionin e tyre – për shembull, diarrea e rëndë shkaktohet nga disa lloje të kimioterapis.
– Një kateter në fshikëzën tuaj mund të bëhet një rrugë për bakteret dhe të marrë brenda infeksion të fshikëzës.
– Radioterapia e mushkërive mund të dëmtojë qimet dhe qelizat e prodhimit mukozal, të cilat ndihmojnë për të hequr bakteret.
– Ilaçet Anti -acid për urthin mund të neutralizojë acidin në stomak që vret bakteret.
– Kimioterapia zvogëlon numrin e neutrofileve (Këto qeliza të bardha të gjakut janë shumë të rëndësishme për të luftuar infeksionin) në gjak (numërimi neutrophil) që do të thotë se është më e vështirë për ju për të luftuar infeksionin.

Sistemi imun i fituar

Përgjigjet imunitare jo-specifike, apo thënë ndryshe të lindura, sigurojnë mbrojtje të menjëhershme dhe të përgjithshme ndaj patogjeneve, disa toksinave, dhe qelizave kanceroze.

Në organizmin tonë, sistemi imunitar vepron vazhdimisht duke pakësuar çdo lloj sulmi të jashtëm ose të brendshëm. Për ta ndihmuar në punën e tij mbrojtëse, ai duhet forcuar, duke pasur një edukatë të mirë të ushqyerjes dhe duke përdorur substanca që e ndihmojnë atë.

Ka disa mënyra se si mund ta forcojmë sistemin imunitar:

– Masazhimi i trupit me vajra esencial

– Banjat me avull

– Ushtrimet fizike

– Ushqime që ndihmojnë në forcimin e sistemit imun

– Frutat; boronicat, mënaferrat, luleshtrydhet, kumbullat të freskëta ose të thata, qershitë, rrushi, shega, avocado, bananja, hurmat arabe.
– Perimet; spinaqi, marule, brokoli, selino, preshi, qepët jeshile, lakra, etj.
– Leshterikët dhe algat e detit

– Farat; arrat, bajamet, farat e lirit, farat e kungullit, farat e chias.

– Uji; Pini sa më shumë ujë.

Ushqime që duhet të shmangni

– Ëmbëlsirat artificiale
– Mishin e kuq
– Ushqimet e konservuara
– Farat e rafinuara.
– Ushqimet e përpunuara
– Ushqimet e larta në kripë
– Ushqimet e skuqura

Stresi, sistemi imun dhe kanceri
Shumë njerëz me kancer duhet të forcojnë sistemet e tyre imunitare për të fituar kundër sëmundjes. Reduktimi i stresit mund të ndihmojë për të forcuar sistemin imunitar. Kjo është të menduarit për disa terapi plotësuese, të tilla si: duke përdorur teknikat e relaksimit, meditimit, masazhimit, ushtrimeve, etj. mund të ndihmojnë në reduktimin e stresit.

Ka disa prova shkencore që stresi dobëson imunitetin tonë. Në qoftë se ballafaqohet stresi dhe kanceri, rezultatet janë kontradiktore. Reduktimi i stresit me cdo mënyrë është një ndihmë e madhe që ju mund t’i jepni sistemit imunitar.

Artikulli paraprakAntibiotikët natyral; zgjidhja më e mirë për shëndetin tuaj
Artikulli vijuesKanceri i prostatës