Tërmet i ri në Bullgari, trondit edhe Maqedoninë

0
218

Një tërmet i ri rreth mesnate që ka goditur Bullgarinë fqinje është ndjerë edhe në Maqedoni.

Sipas seizmologëve bullgar, tërmeti me shkallën 4,5 të riterit ka pasur si epiqendër zonën që shtrihet 20 kilometra në jugperëndim të Sofjes.

Tërmeti sërish është ndjerë edhe në Maqedoni, sidomos në pjesën lindore, edhe ate me shkallën prej rreth 3 shkallë.

Para dy ditëve ka ndodhur një tërmet i njejtë në rajonin e Sofjes, me shkallën 5,9 dhe që është ndjerë edhe në disa vende të rajonit si Maqedoni, Kosovë dhe Serbi. (INA/kohaislame