Tiramisu gjysëm e ngrirë

0
336

Racionet: 8 – 10, Koha e përgatitjes: 20 mins

 

Përbërësit:

250 gr. (1 gotë) djathë Mascarpone në temperaturë dhome (në mungesë mund të përdorni djathë Philadelphia)

1 gotë krem

4 vezë, të ndara

1 1/2 gotë kafe ekspres të ftohtë

1/2 gotë sheqer

12 biskota Savoiardi

1/2 gotë çokollatë të zezë

 

 

Përgatitja:

Rrahni 4 të verdhat e vezëve derisa të përziehen mirë dhe ngadalë shtoni ½ gotë sheqer, pastaj djathin Mascarpone. Në një enë tjetër rrahni të bardhat e vezëve derisa të mpiksen (të mos bien nga ena nëse e ktheni përmbys). Hidhni të bardhat e vezëve në përzierjen e djathit. Më pas hidhni edhe kremin. Mbulojeni përzierjen me një letër kuzhine plastike.

Shtoni kafene e ftohtë dhe me kujdes lyeni biskotat një nga një. Merrni një pjesë nga përzierja e djathit dhe shtrojeni në një tavë. Shtroni biskotatmbi sipërfaqen e përzierjes dhe pastaj lyejini me çokollatë. Shtroni përsëri një shtresë nga përzierja dhe vazhdoni me çokollatë dhe biskotat e tjera, duke krijuar shtresa sipas dëshirës.

Me kujdes mundohuni të mos lini hapësira me ajër duke e ngjeshur me një letër celofon kuzhine.

Vendoseni në ngrirje për rreth 4 orë, ose deri sa të ngrijë.

Kur ta shërbeni përdorni një mjet të posaçëm për ta nxjerrë nga tava. Mund ta spërkatni sipër me copëza çokollate.