Zëri i Mustafës, zë i humbur!

0
190

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, iu është përgjigjur paralajmërimeve të Lidhjes Demokratike të Kosovës se kjo parti mund të bllokojë me votë në Kuvend ndryshimet kushtetuese, apo edhe mund të bojkotojë sesionin e ri të punimeve të Kuvendit, nëse nuk respektohet marrëveshja politike, sipas së cilës zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen këtë vit.

Sipas kryeministrit Thaçi, zëri i liderit të kësaj partie (Isa Mustafa) është zë i shkëputur nga realiteti dhe parlajmërimet për bojkotim të Kuvendit të Kosovës nuk i shërbejnë shtetit. Madje, ai ka thënë se askush nuk mund të sillet me standarde të dyfishta.

Kryeministri Thaçi në një intervistë ekskluzive për Top Channel ka fajësuar LDK-në sepse sipas tij gjithë ky “pështjellim” është sjellë nga kjo parti e cila kërkoi të interpretonte amandamentin për ndërprejen e parakohshme të mandatit të presidentes.

Duke folur për veriun e Kosovës dhe thirrjet e herëpashershme të ndërkombëtarëve që problemi në atë pjesë të zgjidhet qoftë edhe me një dialog politik, Thaçi ka thënë se së pari duhet të ndodhë implementimi i marrëveshjeve të arritura në Bruksel, duke shtuar se normalizimi i marrëdhënieve mes dy shteteve dhe pajtimi arrihet vetëm me një proçes politik.

“Pastaj, natyrisht se normalizimi i marrëdhënieve mes dy shteteve, por edhe pajtimi, arrihet vetëm me një proçes politik. Ne kemi pasur takime politike si shtet edhe me Maqedoninë, Shqipërinë, Malin e Zi. Prandaj, edhe avancimi i kontakteve në nivel të profilit më të lartë politik nënkupton edhe qasje serioze mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë, për normalizim të marrëdhënieve si dy shtete të pavarura dhe sovrane, për t’u integruar sa më shpejt edhe në NATO e BE, të dyja shtetet. Këtë proçes e mbështetin shumë fuqishëm SHBA dhe BE”, ka nënvizuar Thaçi.

Në lidhje me zërat se në vjeshtë mund të ketë një koalicion të ri të partisë së tij, PDK-së, me atë të Ramush Haradinajt, AAK-në, Thaçi ka përseritur se koalicioni aktual është i qëndrueshëm. Ai ka thënë se dëshiron që këtë çështje ta mbyllë për një kohë, sepse është vetëm spekulim mediatik, ndërsa ka thënë se është i hapur për bashkëpunim me të gjitha partitë opozitare, siç ka thënë ai, të vullnetit të mirë.