Fluturimi i parë filloj nga muslimanët

Ibn Firnas nga Spanja islamike shpiku, ndërtoi dhe provoi një makinë fluturuese në 800 e.r.. Roxher Beikon i njohur si njeriu i parë që...

RRËNJET ARABE NË MJEKESINË EVROPIANE

 Wel knew he the olde Esculapius And Deyscorides and eek Rufus Olde Ypocras, Haly and Galeyn Serapion, Razi and Avycen, Averrois, Damascien and Constantyn,...

Kordova, kishte 600 xhami

El-Hakam (796-822 e.r.) ishte nje sundues tolerant qe respektonte keshilltaret e tij dhe e donte te mesuarit. Ai jo vetem qe e zgjeroi xhamine...

Sikur të…

1- Sikur të ishte korja e Tokës pak më e trashë për një këmbë (foot) seç është realisht, do të thithte dyoksidin e karbonit...

Mësimet që nxjerrim nga namazi (13 Dobi)

Namazi është një nga më kryesoret e pesë shtyllave të besimit islam. Duke kryer namazin rregullisht, me korrektësi dhe me vetëdije të plotë për...

Na ndiqni

167,066NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...